Три щеплення на осінь: що вам потрібно знати

C.D.C. схвалив наступний раунд щеплень від Covid. Ось що ми знаємо про те, хто має їх отримати, а також про грип та RSV. вакцини, і коли.

Більшість американців зробили одне або кілька щеплень проти грипу та Covid. Новинка цього року — це перші щеплення для захисту людей похилого віку та немовлят від респіраторно-синцитіального вірусу, менш відомої загрози, чия кількість госпіталізацій і смертей може конкурувати з грипом.

Федеральні [США] чиновники охорони здоров’я сподіваються, що широке застосування цих щеплень запобіжить черговій «потрійній демії» респіраторних захворювань, подібній до тієї, що спостерігалася минулої зими. Для людей зі страхуванням усі вакцини мають бути доступними безкоштовно.

«Це збентеження», — сказав доктор Офер Леві, директор програми прецизійних вакцин у Бостонській дитячій лікарні та радник Управління з контролю за продуктами й ліками.

Ось що він та інші експерти говорять про те, хто має отримати які щеплення та коли.

Які респіраторні захворювання нас чекають?

Коронавірус, грип і РСВ. всі, ймовірно, відправлять тисячі людей до лікарні цього року, але коли саме та наскільки серйозними будуть втрати, невідомо. Це частково тому, що обмеження, які діяли під час пандемії, змінили сезонні моделі вірусів.


Минулої зими пік грипу припав на грудень, а не на лютий, як зазвичай. Covid підтримував стабільну кількість інфекцій і смертей більшу частину сезону з піком у січні.


Порівняно зі зразком до пандемії, R.S.V. досяг піку на кілька тижнів раніше минулого року, і він циркулював довше, ніж зазвичай. Але цього року він починає пожвавлюватися на півдні, що свідчить про те, що вірус може повернутися до своїх допандемічних моделей.

Р.С.В. є найменш знайомим із трьох вірусів, але все частіше його визнають основною респіраторною загрозою, особливо для літніх людей, людей з ослабленим імунітетом і маленьких дітей.

«Р.С.В. має тягар захворювання, подібний до грипу у літніх людей — він може зробити вас дуже, дуже хворим», — сказала доктор Хелен Чу, лікар та імунолог з Університету Вашингтона.

Які вакцини мені слід шукати?

Цієї осені кожен повинен зробити принаймні щеплення від грипу та Covid, вважають експерти.

  • Щорічна вакцинація проти грипу рекомендована всім віком від 6 місяців, але найбільш важлива для дорослих віком від 65 років, дітей до 5 років і людей зі слабкою імунною системою.

Оновлені щеплення від Covid від Pfizer і Moderna тепер схвалено F.D.A. і C.D.C. (Очікується, що третій, від Novavax, надійде протягом наступних кількох тижнів.)

Рекомендації:

  • Американці віком від 5 років можуть отримати одну дозу принаймні через 2 місяці після останньої дози будь-якої вакцини проти Covid.
  • Діти віком від 6 місяців до 4 років, які вже були щеплені, можуть отримати одну або дві дози нових вакцин. Час і кількість доз залежить від попередньої вакцини.
  • Нещеплені діти віком від 6 місяців до 4 років можуть отримати три дози нової вакцини Pfizer-BioNTech або дві дози нової вакцини Moderna.

Федеральні чиновники охорони здоров’я не говорять про первинну серію уколів, за якою слідують бустери. (Офіційні особи більше навіть не називають ці щеплення «бустерами».) Натомість вони намагаються спрямувати американців на ідею одноразової щорічної імунізації останньою версією вакцини.

«Як і ремінь безпеки в автомобілі, варто продовжувати використовувати його», — сказала про вакцину від Covid доктор Камілла Коттон, лікар Массачусетської загальної лікарні та радник CDC.

А як щодо R.S.V.?

Зараз доступні дві вакцини для дорослих віком від 60 років: Abrysvo від Pfizer і Arexvy від GSK. Вони не рекомендовані повсюдно; пацієнти можуть вибрати їх отримати, проконсультувавшись зі своїми лікарями. Вакцини, які можуть мати рідкісні, але серйозні побічні ефекти, здебільшого принесуть користь людям похилого віку з такими основними захворюваннями, як серцеві захворювання та астма.

  • Abrysvo та Arexvy ще не схвалені для більшості американців молодше 60 років.

C.D.C. тепер рекомендує ще одне нове щеплення проти R.S.V. — Бейфортус, моноклональне антитіло — для захисту немовлят віком до 8 місяців, а також немовлят віком від 8 місяців до 19 місяців, якщо вони мають ризик важких захворювань.


У серпні F.D.A. схвалив Abrysvo для вагітних як спосіб захисту немовлят від вірусу. Вакцина, яку слід вводити в останні тижні вагітності, може запобігти важким респіраторним захворюванням у немовлят до 6 місяців.


Хоча ризики, пов’язані з будь-яким із цих респіраторних вірусів, збільшуються з віком, пам’ятайте, що «65 років — це не магічна межа», — сказав доктор Чу.

«Навіть ті, у кого раніше не було захворювань, можуть серйозно захворіти всіма цими трьома вірусами».

Коли я повинен отримати вакцини?

Ви повинні зробити щеплення досить рано, щоб виробити імунітет проти патогенів, але час може залежати від ваших конкретних обставин.


Якщо ви не хочете або не можете багаторазово йти до клініки чи аптеки, щоб розділити щеплення, експерти рекомендують робити ін’єкції разом. Але якщо це взагалі можливо, було б доцільно визначити час уколів, щоб забезпечити максимальний захист.


Ковід вже зростає, тому має сенс зробити щеплення якнайшвидше. Пік захворюваності на грип може досягнути лише в грудні, тому вакцинація проти грипу в жовтні може бути найрозумнішою — ваші антитіла не зменшаться настільки, коли вірус стане найбільш поширеним.


Дорослі віком від 50 років також повинні отримати вакцину проти оперізуючого лишаю, якщо вони ще цього не зробили, а ті, хто старше 65 років, повинні записатись на пневмококову вакцину. Але ці вакцини не потрібно вводити восени, їх можна запланувати на інший час, сказав доктор Чу.

Чи безпечно отримати всі ці вакцини одночасно?

Згідно з нещодавнім дослідженням ізраїльських вчених, одноразове щеплення від Covid і щеплення проти грипу суттєво не впливає на захист і не спричиняє гірших побічних ефектів порівняно з одноразовим вакцинуванням.

«FDA і C.D.C. контролюють безпеку вакцини цілий рік і залишатимуться на місці», – йдеться в заяві Департаменту охорони здоров’я та соціальних служб для The Times. «Якщо будуть виявлені нові потенційні сигнали безпеки, F.DA. і C.D.C. проведе подальшу оцінку та проінформує громадськість».

Деякі дослідження показують, що R.S.V. а вакцини проти грипу виробляють нижчі рівні антитіл, якщо їх вводити разом, ніж якщо їх вводити по одній. Але ці рівні, ймовірно, все ще достатньо високі, щоб захистити людей від вірусів, вважають експерти.

  • Оскільки Р.С.В. вакцина є новою, проте інформації про те, як вона може взаємодіяти з двома іншими вакцинами, мало.

Є також обмежені дані щодо безпеки двох R.S.V. вакцини. Клінічні випробування зафіксували шість випадків неврологічних проблем, включаючи синдром Гієна-Барре, порівняно з жодним випадком у групах плацебо.


Але цифри були надто малими, щоб визначити, чи були випадки в результаті щеплень. Доктор Чу сказав, що спостереження дасть більше ясності під час масового введення вакцин.


Апурва Мандавіллі, NYTimes

Вам также может понравиться