Комарі становлять зростаючу загрозу громадському здоров’ю, що скасовує роки прогресу

mosquito

Зміна клімату та швидка еволюція комах призвели до збільшення смертність від малярії та принесли лихоманку денге та інші віруси, що переносяться комарами, у місця, де ніколи не потрібно було хвилюватися про них


Уздовж сотень миль узбережжя озера Вікторія в Кенії ескадрилья молодих учених і армія волонтерів ведуть повну війну проти істоти, яка загрожує здоров’ю більшої кількості людей на землі: комара.

mosquito

Вони випробовують нові інсектициди та винахідливі нові способи їх доставки. Вони заглядають у вікна вночі, спостерігаючи за комарами, які бентежать сплячих людей. Вони збирають кров — у немовлят, у водіїв мототаксі, у пастухів кіз і в їхніх кіз — щоб відстежити паразитів, яких переносять комарі.

  • Але Ерік Охомо, ентомолог, який очолює цю роботу на передовій глобальної громадської охорони здоров’я, нещодавно стояв на болотистій траві з ноутбуком у руках і визнав жахливу реальність: «Схоже, що комарі перемагають».

Менш ніж десять років тому саме люди здобули явну перевагу в боротьбі з комарами, яка триває понад століття. Але за останні кілька років цей прогрес не тільки зупинився, але й повернувся назад.

Інсектициди, які використовувалися з 1970-х років для обприскування будинків і сіток для ліжок для захисту сплячих дітей, стали набагато менш ефективними; комарі еволюціонували, щоб їх виживати. Після зниження до історичного мінімуму в 2015 році випадки малярії та смертність зростають.


Зміна клімату привела комарів, які переносять віруси, що викликають лихоманку денге та чикунгунья – нестерпну, а іноді й смертельну лихоманку, у місця, де їх ніколи раніше не було. Колись лихоманка денге була чисто тропічною хворобою, а тепер поширюється у Флориді та Франції. Минулого літа в Сполучених Штатах спостерігалися перші випадки місцевої передачі малярії за 20 років, із дев’ятьма зареєстрованими випадками в Техасі, Флориді та Меріленді.

«Ситуація стала складною по-новому в місцях, де історично були ці комарі, і в той же час інші місця зіткнуться з новими загрозами через кліматичні та екологічні фактори», — сказав доктор Очомо.

Вчені з усього світу наполегливо шукають нові рішення, зокрема новітні технології, які тестує доктор Очомо. Вони розробили кілька багатообіцяючих підходів, включаючи нове покоління інструментів, які модифікують комарів біологічно та генетично, щоб блокувати захворювання.


Але ці зусилля були завалені вартістю та регуляторними перешкодами. Процес доставки будь-якого з цих інструментів у місця, де діти хворіють з кожним новим сезоном дощів, включає роки випробувань і регулятивних перевірок, які є дуже повільними та недофінансованими.

«Це просто смішно, скільки часу ми втрачаємо, перш ніж ми зможемо вийти на поле і фактично почати рятувати життя», — сказав Барт Нолс, голландський біолог-переносник, який керує проектами з усунення хвороб, що передаються комарами, в Африці, Азії та Карибському басейні.

Найбільший убивця

Малярія вбила більше людей, ніж будь-яка інша хвороба протягом історії людства. До цього століття боротьба з паразитами була односторонньою. Потім, між 2000 і 2015 роками, кількість випадків малярії в усьому світі скоротилася на третину, а смертність зменшилася майже вдвічі завдяки широкому використанню інсектицидів у будинках, вкритих інсектицидами сітками для ліжка та кращим методам лікування. Клінічні випробування показали перспективність вакцин проти малярії, які могли б захистити дітей, які становлять основну частину смертей від малярії.

Цей успіх спонукав нові інвестиції та розмови про те, щоб повністю знищити хворобу.


Але смертність від малярії, яка впала до історичного мінімуму в 575 000 у 2019 році, значно зросла протягом наступних двох років і склала 620 000 у 2021 році, останньому році, за який є глобальні дані.

У першій половині цього року в Латинській Америці було зареєстровано більше випадків лихоманки денге — понад три мільйони — ніж за весь 2022 рік. Бангладеш перебуває в полоні найбільшого за всю історію спалаху лихоманки денге, станом на кінець серпня зареєстровано 120 000 випадків. У багатьох регіонах світу також почало зростати кількість випадків чикунгунья та інших інфекцій, що передаються комарами, і смертей від них.


Однією з головних причин є те, що комарі дуже пристосовані. Оскільки все більше і більше людей захищаються вдома сітками або спреями, комарі почали кусати більше на вулиці та вдень, замість того, щоб удома та вночі, що є історичною схемою видів переносників малярії в Африці. Оскільки генетичний склад комарів швидко еволюціонує у відповідь на зміну умов навколишнього середовища, вони також виробили стійкість до класу інсектицидів, які широко використовуються, тоді як сам малярійний паразит стає дедалі стійкішим до колись високоефективних препаратів, які використовували для його лікування.


І новий комар, який процвітає в міських районах, прибув з Азії до Африки, де поширення малярії завжди обмежувалося переважно сільською місцевістю. Ця зміна зробила вразливими понад 100 мільйонів людей, підрахували дослідники з Оксфордського університету.

Збільшення ризиків, кажуть експерти, означає, що існує нагальна потреба в методі захисту людей від усіх комарів — такому, який допоможе захиститися від малярії, а також від лихоманки денге, жовтої лихоманки та будь-якого збудника, який ховається за рогом. (Кусають лише самки комарів; їм потрібен білок крові, щоб виробляти яйця.)


Але щоб спроектувати, розробити, випробувати та створити нову технологію чи втручання, потрібно десятиліття чи більше. Порівняйте це з шеститижневою тривалістю життя комарів, які постійно еволюціонують, щоб уникнути способів, якими ми намагаємось їх убити.


Основна частина грошей на ці зусилля на сьогоднішній день надійшла від країн з високим рівнем доходу та приватних філантропів, але рівень фінансування не досягнув високого рівня. Кілька дослідників заявили, що стає все важче мотивувати інвестиції, необхідні для широкомасштабних випробувань нових методів.

«Рано чи пізно фінансові організації перенаправлять ці гроші на інші речі», — сказав доктор Нолс. «Вони скажуть: «Ми вкладаємо це в сільське господарство або в освіту».

Вам также может понравиться