Боротьба з глобальним тягарем анемії

anemia

Анемія є найпоширенішим захворюванням крові в усьому світі, за оцінками, вражає майже чверть людей. Незважаючи на те, що ця частка величезна, нові оцінки дослідження глобального тягаря захворювань, травм і факторів ризику 2021 року показують, що глобальна поширеність знизилася з приблизно 28% у 1990 році до приблизно 24% у 2021 році.


Однак ця оцінка приховує відсутність прогресу для окремих груп населення, оскільки зниження поширеності з часом було набагато більшим для чоловіків і хлопчиків (зменшення приблизно на 24% з 1990 по 2021 рік), ніж для жінок і дівчат (скорочення приблизно на 7%).

anemia

Подібним чином, окремі регіони, як і діти молодше 5 років у всьому світі, мають дуже високу поширеність анемії. Ці дані підтверджують те, що вже відомо, а саме те, що діти та жінки репродуктивного віку, особливо в країнах із низьким і середнім рівнем доходу, мають найбільший тягар анемії.


У GBD 2021 було показано, що анемія є третьою основною причиною інвалідності в усьому світі після болю в попереку та депресивних розладів. Стан призводить до широкого кола проблем зі здоров’ям, включаючи втому та слабкість, а також порушення когнітивного та моторного розвитку у маленьких дітей.

У вагітних жінок анемію пов’язують із материнською та неонатальною захворюваністю та смертністю. У фетальному дослідженні INTERBIO-21 як низькі, так і високі концентрації гемоглобіну були пов’язані з несприятливими наслідками, включаючи ризик передчасних пологів і неонатального гострого респіраторного дистрес-синдрому. Залізодефіцитну анемію під час вагітності можна лікувати добавками з кількома поживними мікроелементами. Є дані про те, що це знижує ризик народження дітей з низькою вагою та дітей, які народжуються малими для гестаційного віку, що може мати негативний вплив на результати протягом усього життя хворих немовлят.


Окрім дефіциту заліза в їжі, GBD виявила, що гемоглобінопатії та гемолітичні анемії, а також забуті тропічні інфекції були найважливішими причинами анемії. Боротьба з цими причинами має вирішальне значення для покращення життя тих, хто найбільше постраждав, і це відображено у важливих глобальних цілях, включаючи мету 65-ї Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, встановлену в 2012 році, скоротити вдвічі поширеність анемії серед жінок репродуктивного віку до 2025 року.


Однак прогрес був повільним, У звіті ВООЗ-ЮНІСЕФ за 2019 рік зазначено, що жодна країна не досягла цієї мети, і лише 30% країн продемонстрували певний прогрес. Скоординована та постійна реалізація заходів, таких як національні програми харчування та подолання бідності, може мати величезне значення; наприклад, у Таїланді спостерігалося зменшення частки дітей із недостатньою вагою до 5 років із приблизно 50% у 1980-х роках до 9% до 2012 року, а також зменшення поширеності залізодефіцитної анемії серед вагітних жінок із майже 60% у 1960-х роках до 10% у 2005 за допомогою таких програм.

Результати виходять за рамки простого усунення дефіциту поживних речовин, оскільки вони дозволяють дітям і дорослим повністю розкрити свій потенціал і пом’якшити наслідки бідності та недоїдання.

Що стосується анемії, необхідний комплексний підхід для усунення першопричин, включаючи профілактику та лікування таких захворювань, як малярія, у найбільш уражених регіонах, а також покращення доступу до гормональної контрацепції для жінок репродуктивного віку. Пошук ресурсів для реалізації таких втручань має бути пріоритетним для досягнення глобальних цілей щодо зниження анемії.


Зі спробами оцінити глобальну поширеність анемії постає фундаментальне питання про те, чи доречні граничні значення гемоглобіну для визначення анемії. Порогові значення ВООЗ для анемії добре встановлені та широко використовуються, в тому числі при ГБХ; однак наразі вони переглядаються через визнання необхідності покращення порогових значень, що ґрунтуються на фактичних даних, визначених на основі поганих результатів для здоров’я.

Було стверджено, що порогові значення гемоглобіну були встановлені на основі поширеності нелікованої анемії у жінок та інших груп, спотворюючи розподіл серед тих, хто вважався здоровим населенням. Використання нижчих порогових значень для певних груп людей, таких як вагітні чи невагітні жінки, або на основі раси, закріплює проблему, нормалізуючи субоптимальні концентрації гемоглобіну в цих групах населення.


Висока глобальна поширеність анемії зберігається, незважаючи на визнання цієї серйозної проблеми охорони здоров’я, чіткі глобальні цілі щодо її зниження та наявність відомих втручань для вирішення цієї проблеми. Заплановані переглянуті обмеження ВООЗ повинні допомогти зменшити анемію в ключових групах населення, але необхідні постійні зусилля, такі як національні програми харчування та інфекційний контроль, щоб люди відчули різницю, яку лікування нелікованої анемії принесе до якості їхнього життя.


TheLancet

Вам также может понравиться