Поява Mpox в Японії: постійний ризик появи в Азії

mpox japan

7 березня 2023 року Міністерство охорони здоров’я, праці та соціального забезпечення Японії повідомило про чотири нові випадки міпоксу (раніше відомого як мавпяча віспа), в результаті чого загальна кількість випадків сягнула 31,1. Перший завезений випадок в Японії було зареєстровано 25 липня 2022 року , і з тих пір спорадично повідомлялося про випадки, в основному в анамнезі подорожей за кордон або після контакту з мандрівниками.


З кінця січня 2023 року випадки почали надходити частіше, і більшість із цих людей не мали історії подорожей. Це безперервне повідомлення про нові випадки свідчить про те, що в Японії може відбуватися локальна передача.


Поточний глобальний спалах віспи, який вперше було виявлено в травні 2022 року, вразив переважно чоловіків, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ) у Європі та Америці. Станом на кінець 2022 року Азія була найменш постраждалим регіоном: у більшості країн, включаючи країни з найбільшою чисельністю населення (наприклад, Китай, Індія, Індонезія, Пакистан, Бангладеш і Японія), зареєстровано лише близько 20 випадків захворювання.

Незважаючи на те, що глобальна епідемічна тенденція (в основному в Європі та Америці) йде на спад із серпня 2022 року, глобальне поширення міпоксу може відновитися, якщо в цих азіатських країнах із великою кількістю сприйнятливих людей буде встановлено місцеву передачу.

На даний момент сукупні випадки в країнах, де епідемія досягла очевидного кінця, зазвичай коливаються від 0,1% до 1,5% від оціненого розміру популяції ЧСЧ. Якщо цю емпіричну схему було застосовано до Японії, чисельність ЧСЧ в якій оцінюється в 0,7 мільйонів, можна було б очікувати епідемію до 10 000 випадків за відсутності успішного стримування.


  • Порівняно з багатьма країнами, які раніше постраждали, Японія більш тісно пов’язана з іншими азіатськими країнами. Більшість його обсягів виїзних поїздок припадає на країни Південної, Південно-Східної та Східної Азії з відносно великою чисельністю населення.
mpox japan

Деякі з цих країн повідомили про нові випадки у 2023 році (як з історією подорожей, так і без них), причому принаймні один із цих випадків станом на березень 2023 року, ймовірно, був інфікований в Японії. Через дефіцит кампаній вакцинації проти віспи в Азії (включаючи Японію), ці нові інфекції викликають занепокоєння, що глобальний спалах віспи може перейти в іншу фазу — відродження, сформоване поширенням в Азії.


Дослідження моделювання припустили, що передача mpox може підтримуватися лише у відносно невеликій підмножині сексуальних мереж, що робить малоймовірною причину масових епідемій, таких як пандемія COVID-19. Проте не слід недооцінювати труднощі контролю через його сексуально пов’язаний характер (наприклад, конфіденційність і стигматизація) і непропорційний вплив на вразливі верстви населення. Швидке та інтенсивне початкове реагування, а також чітке та збалансоване повідомлення будуть ключовими для швидкого стримування в Японії.


Міжнародне співтовариство має бути напоготові та співпрацювати, щоб підготуватися до можливих наслідків, надаючи підтримку для реагування та розповсюдження вакцини, особливо в країнах Азії з низьким і середнім рівнем доходу.


  • AE підтримується Стипендіями закордонних досліджень Японського товариства сприяння науці (JSPS), грантами JSPS KAKENHI (22K17329), фондом Fusion of Science and Technology і Японським науково-технічним агентством Precursory Research for Embryon Science і технології (JPMJPR22R3). S-mJ підтримується Центрами з контролю та профілактики захворювань, безпеки та програми розвитку епідеміологічних досліджень у галузі охорони здоров’я (200-2016-91781). FM підтримується JSPS Grants-in-Aid KAKENHI (20J00793).

TheLancet