Харчування в зростанні та розвитку підлітків

teenage-girl-eating-hamburger

У підлітковому віці ріст і розвиток мають глибокі наслідки для здоров’я людини в подальшому житті, а також здоров’я дітей.


Нинішнє покоління підлітків росте в часи безпрецедентних змін у харчовому середовищі, коли проблеми з харчуванням, пов’язані з дефіцитом мікроелементів і продовольчою безпекою, зберігаються, а надмірна вага та ожиріння ростуть. У контексті повсюдного нехтування політикою, дослідження, присвячені питанням харчування в підлітковому віці, були недостатньо інвестовані в порівнянні з такими дослідженнями в інших вікових групах, що гальмує розвиток політики харчування, що реагує на підлітків.

teenage-girl-eating-hamburger

Одним із наслідків була відсутність комплексного погляду на ріст і розвиток підлітків, а також на роль, яку відіграє харчування. У пізньому дитинстві та в ранньому підлітковому віці харчування відіграє формувальну роль у часі та моделі статевого дозрівання, що впливає на зріст дорослої людини, накопичення м’язової та жирової маси, а також ризик неінфекційних захворювань у подальшому житті. Вплив харчування на розвиток підлітків поширюється не тільки на розвиток кістково-м’язової системи, але й на кардіореспіраторну пристосованість, розвиток нервової системи та імунітет. Високі показники ранньої підліткової вагітності в багатьох країнах продовжують ставить під загрозу ріст і харчування підлітків, з наслідками, які поширюються на наступне покоління.

  • Підлітковий вік – це чутлива до харчування фаза зростання, в якій переваги правильного харчування поширюються на багато інших фізіологічних систем.

Підлітковий вік — це трансформаційна фаза життя, з ростом і дозріванням усіх органів і фізіологічних систем. У середньому 10–19-річні діти набирають 20% свого остаточного зросту дорослої людини і 50% ваги дорослої людини під час цієї фази зі значним перебудовою скелета і збільшенням кісткової маси до 40%.

  • Наприклад, особливо у дівчат, потреба в залізі різко зростає в підлітковому віці, щоб задовольнити додаткові потреби, пов’язані з менструацією. Дефіцит заліза у підлітків призводить до порушення росту, зниження когнітивних функцій та пригнічення імунної функції.

Незважаючи на це розуміння, залізодефіцитна анемія залишається поширеною в усьому світі, показуючи незначне зниження протягом трьох десятиліть, і є третьою за значимістю причиною втрати життя з урахуванням інвалідності.

Сьогодні підлітків не тільки більше, ніж у будь-який інший момент в історії людства, але вони також ростуть у період значущих змін, наприклад, швидкої урбанізації, зміни клімату, переходу харчових систем на продукти з підвищеною калорійністю та зниженою харчовою цінністю, пандемія COVID-19 та зростаюча соціально-економічна нерівність. Наслідки цих змін у контексті мають глибокий вплив на харчування та розвиток підлітків.


Існує різниця щонайменше 20 см у середньому зрості осіб у віці 19 років між найвищою та найнижчою популяціями. Дані показують, що для багатьох країн лінійний ріст дітей і підлітків все ще є нижчим за референс ВООЗ. Незважаючи на ці ознаки постійного недоїдання, зараз широко поширені надмірна вага та ожиріння. Оскільки зріст та ІМТ розглядалися разом протягом останніх двох десятиліть, найнездоровіші зміни, пов’язані з набором занадто низького зросту, занадто великої ваги, або і того, й іншого, були поширені як у країнах з високим рівнем доходу, так і в країнах з низьким і середнім рівнем доходу (LMICs).

Наслідки включають підвищений ризик неінфекційних захворювань (НІЗ) та неоптимальний початок життя в наступному поколінні.


TheLancet.com


Вам также может понравиться