Що ви можете зробити, щоб знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера?

alzheimer

Провідний дослідник хвороби Альцгеймера обговорює найновіші інструменти для виявлення хвороби, кроки щодо здоров’я, які ви можете зробити, і які досягнення він бачить на найближчі 10 років


alzheimer
 • Як я можу запобігти хворобі Альцгеймера? Чи існують методи лікування для людей, які його вже мають?

«Це дві речі, які люди хочуть знати», — говорить П. Муралі Дорайвамі, директор Програми нейрокогнітивних розладів в Медичній школі університету Дьюка та співавтор «Плану дій щодо хвороби Альцгеймера».

На Альцгеймера, найпоширенішу форму деменції, страждає 6,2 мільйона американців віком від 65 років. Це одне з найстрашніших захворювань, а також одне з найбільш невловимих з точки зору лікування та лікування.

У понеділок Управління з контролю за продуктами та ліками затвердило перший за майже два десятиліття препарат Альцгеймера — адуканумаб Біоген, який продаватиметься під торговою маркою Aduhelm. Схвалення препарату відбулося після багаторічних досліджень та сумнівів щодо його ефективності.


Затвердження — це «позитивний крок у правильному напрямку», — каже доктор Дорайвамі. Однак важливо, щоб клініцисти та пацієнти загартували свої очікування, зазначає він, відзначаючи, що не всі з хворобою Альцгеймера відповідають вимогам, а переваги та наслідки не є «драматичними».

Незважаючи на те, що з прогресуючою хворобою мозку важко боротися, доктор Дорайвамі з оптимізмом дивиться на досягнення в різних сферах. Аналізи крові для виявлення хвороби Альцгеймера в кабінеті лікаря розробляються, і деякі домашні цифрові когнітивні інструменти для відстеження та, можливо, лікування, очистили FDA. Дослідники знаходять способи використовувати складні скани мозку для виявлення білків, пов’язаних із хворобою Альцгеймера, а також виявили, як, здавалося б, не пов’язаний стан втрати слуху пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку Альцгеймера.

«Я думаю, що настав час», — каже доктор Дорайвамі

Murali Doraiswamy

У цьому відредагованому інтерв’ю він обговорює перспективні інструменти для виявлення хвороби Альцгеймера, кроки, які ви можете вжити для зменшення ризику, помилкові уявлення про хворобу та вплив Covid-19 на деменцію.

 • Як визначити різницю між проблемами пам’яті при нормальному старінні на відміну від хвороби Альцгеймера та інших деменцій?

Доктор Дорайвамі: Якщо ви не можете згадати те, що забули, у вас проблема. Всі ми забуваємо речі, але зазвичай вони повертаються через кілька годин, або коли ви не в такому напруженні або намагаються згадати. По-друге, з часом воно погіршується. Звичайна вікова втрата пам’яті, як правило, не погіршується з часом. Також при хворобі Альцгеймера репліки рідко допомагають. Якщо ви підказуєте іншим людям, вони пам’ятають або дають правильну відповідь.


І хоча всі ми маємо проблеми з вивченням нової інформації та витрачаємо час, щоб освоїти розумний телевізор, пацієнтам Альцгеймера неможливо використовувати нову мікрохвильову піч або пульт дистанційного керування.

 • Які найбільш перспективні події у виявленні хвороби Альцгеймера та лікуванні легких проблем пам’яті?

Прості аналізи крові, які, як видається, мають обґрунтоване діагностичне та прогнозне значення. Замість того, щоб проводити двогодинну батарею тестів або замовляти складні дослідження мозку, які коштують тисячі доларів, у кабінеті лікаря первинної ланки можна зробити простий аналіз крові. Вони не були схвалені FDA для рутинної клінічної практики, але ми дуже близькі, і я сподіваюся, протягом наступних двох років у нас буде кілька тестів, які зможуть це зробити.


Також існує ряд цифрових когнітивних тестів. Деякі з них — це безкоштовні опитування пам’яті та самотести, які кожен може взяти вдома, що дають оцінку пам’яті, але для їх інтерпретації потрібен певний досвід. Один з них, Самоконтрольний геокогнітивний іспит, включає прості математичні завдання, анкету та тест малювання. Деякі інші когнітивні тести на цифровій основі, які були дозволені FDA, вимагають рецепта та використовуються для оцінки пам’яті. Один з тестів, дозволених FDA, включає серію мозкових ігор для оцінки п’яти когнітивних областей, включаючи увагу, робочу та епізодичну пам’ять.


У майбутньому їх можна поєднати з цифровою терапією. Отже, якщо ви виявите, що ваша пам’ять, час реакції чи концентрація слабкі, ви б пограли в певні набори комп’ютеризованих пізнавальних ігор для зміцнення цих навичок. Ці цифрові терапевтичні засоби були схвалені для таких станів, як СДУГ, і я не бачу причин, чому вони не можуть бути доступними протягом наступного року або близько того для лікування легких проблем з пам’яттю.

 • Які досягнення у дослідженні мозку?

Одним із великих подій є те, що називається «хвороба Альцгеймера в блюді». Вони змогли сформувати міні-мозок Альцгеймера з бляшками та клубками у чашці Петрі, використовуючи нейрони пацієнтів. Ця робота була проведена в Масачусетській загальній лікарні, і це дуже великий прогрес, тому що ви зможете побачити, чи швидко діє препарат. Вони можуть перевірити сотні тисяч наркотиків за місяці, порівняно з більш дорогим, трудомістким процесом із використанням мишей.

 • Які профілактичні заходи люди можуть вжити самостійно?

Дієта. Люди, які вживають вегетаріанську або середземноморську дієту, мають чистіший мозок щодо патології Альцгеймера, ніж ті, хто харчується багатою дієтою.

Вегетаріанська дієта пов’язана зі зменшенням амілоїдної патології мозку. Зменшення судинних ризиків, контроль артеріального тиску, холестерину, діабету, ваги — все це, як було показано, зменшує ризик розвитку деменції. Будьте розумово та соціально активними.

Втрата слуху може бути одним з найбільших потенційно оборотних факторів ризику Альцгеймера. Дослідження показали, що якщо у вас втрачається слух протягом тривалого періоду, це призводить до зменшення ділянок мозку, які знаходяться дуже близько до центрів пам’яті. Тож слухові апарати та регулярні тести слуху дуже важливі.

 • А як щодо сну?

Ми знаємо, що сон — це коли мозок підвищує наш імунітет і архівує наші спогади. Ми знаємо, що сон важливий для очищення токсичних білків від мозку. Все це має вирішальне значення. Так що так, важливо добре відпочити вночі для здорової пам’яті.

 • Здається, що більша частина лікування та терапії призначена для тих, хто знаходиться на ранніх стадіях. А як щодо тих, хто знаходиться на середньому або пізнішому етапі?

У нас на ринку є ліки, які лікують симптоми тих, хто перебуває на середніх стадіях, але ми не знайшли нічого, щоб усунути пошкодження мозку, як тільки воно сталося. Ось чому так важливо терміново розробляти превентивні стратегії.

 • Який вплив мала пандемія на хворих на Альцгеймера?

Це заважало хворим на Альцгеймера отримувати належну допомогу протягом останніх 12-15 місяців. Під час пандемії померло більше людей із хворобою Альцгеймера, ніж із будь-якою іншою хворобою. Існує кілька досліджень, які свідчать про те, що серед людей, які пережили Ковід, частіше спостерігається деменція. Ми можемо закінчити з новим терміном, Covid деменція.


Дослідження технології вакцин Covid дійсно дали поштовх галузі з точки зору швидкої мобілізації ресурсів та співпраці з регуляторними органами. Я сподіваюся, що це перекинеться на інші сфери, як наше.

 • Що заважає людям пройти тестування?

Страх. Хвороба Альцгеймера — найстрашніша хвороба, навіть більше, ніж рак. Люди бояться втратити свою незалежність, свою особистість і змушені відмовитися від усього, починаючи від керування автомобілем і закінчуючи управлінням своїми рахунками. Але багато пацієнтів, яким поставлений діагноз і на ранніх стадіях все ще можуть керувати автомобілем та керувати рахунками. Це вимагає узгодженого планування сім’ї навколо нього, щоб побачити, що можна, а що не можна робити.


Інші вважають, що оцінювати не варто, бо з цим нічого не можна зробити. Але якщо вас не оцінюють, ви не знаєте, це хвороба Альцгеймера чи щось інше. У мене був пацієнт, який вважав, що хворий на Альцгеймера, але це виявилося серйозною нестачею вітамінів. Ми це виправили, і його пізнання нормалізувалося.

Також людям важливо пройти тестування, щоб вони могли складати плани, включаючи фінансові.

 • Що ви робите особисто, щоб зберегти свій мозок здоровим?

Я академік. Це допомагає, що кожного дня я роблю складні справи з ранку до вечора. Я граю в теніс і займаюся фізичними вправами. Я витрачаю багато часу на спілкування. Мені подобаються шахи та бридж. Час від часу келих вина 2-3 дні на тиждень. Я вегетаріанець, тому мені не доведеться турбуватися про накопичення нальоту з високим вмістом насичених жирів.

 • Що ви очікуєте побачити через 10 років?

Я думаю, що технології та наука про мозок будуть тісно інтегровані. Я думаю, що ми матимемо неймовірні інструменти, щоб зобразити мозок та виявити ранні стадії патології хвороби за допомогою краплі крові.


Ми, мабуть, матимемо дуже складні сенсори та пристрої для носіння на смартфонах, які можуть передбачити наступ хвороби Альцгеймера.

Я сподіваюся, що у нас буде вакцина для запобігання хворобі Альцгеймера через 10 років, але це ще належить з’ясувати.


Автор Клер Ансберрі


Medmag UA

Вам также может понравиться