Т. Б. Джошуа та його мегацерква: фальшиві медичні чудеса та зловживання в Нігерії

Т. Б. Джошуа

Талха Буркі, The Lancet

8 січня 2024 року BBC випустила документальний телевізійний серіал із трьох частин і радіошоу з дев’яти частин про могутнього проповідника Т. Б. Джошуа та мегацеркву, яку він заснував. Ці програми стали кульмінацією тривалого розслідування, проведеного BBC та openDemocracy щодо Синагогальної Церкви всіх націй у Лагосі, Нігерія.

Було залучено понад 30 колишніх інсайдерів церкви. Вони малювали тривожну картину злочинності та експлуатації. Ісуса Навина звинуватили у застосуванні примусового контролю над своїми учнями, ізоляції їх, бичуванні та приниженні, позбавляючи їх сну та змушуючи їх стояти, коли він входив до кімнати. Творці програми заявили, що у них є докази скоєння Джошуа сотень сексуальних злочинів. Кілька людей розповіли BBC, що Джошуа їх неодноразово ґвалтував. У разі зґвалтування, що призвело до вагітності, надавалися аборти на місці; співавтор телевізійного документального фільму сказав, що вона пережила три випадки.

Слідчі також знайшли докази того, що людей із серйозними захворюваннями заохочували припинити прийом життєво необхідних ліків. Схоже, що це включало хворих на діабет. The Lancet Diabetes & Endocrinology поспілкувався з колишнім учнем Синагогальної церкви всіх націй. Вона пригадала, як її батько був спонуканий припинити прийом ліків, які йому призначили від діабету 2 типу, після того, як він повірив, що Джошуа вилікував його від захворювання.

З поваги до свого батька, який помер внаслідок ускладнень діабету, ця особа попросила залишитися анонімною.

“Мій батько був людиною віри; він був такою прекрасною, доброю людиною і, як і я, він вірив у зцілення», – сказала дочка. «Мені завжди буде цікаво, чи той період, коли він не приймав ліки, був причиною того, що його стан так швидко погіршився».

Джошуа помер у 2021 році (у віці 57 років) саме тоді, коли BBC і openDemocracy розпочали розслідування. Під час свого керівництва церквою Джошуа спостерігав за її розвитком у глобальну операцію. Його послідовники заповнили стадіони по всьому світу. Богослужіння в Лагосі зібрали 50 000 прихожан. Мільйони інших дивилися через церковну онлайн-мережу Emmanuel TV.

Відомий своїм послідовникам як «Людина Божа», Джошуа подорожував приватним літаком і спілкувався зі світовими лідерами. У вересні 2014 року пансіонат, побудований церквою в Лагосі, обвалився, убивши 116 людей. Міський коронер дійшов висновку, що в цьому винен структурний збій, і рекомендував притягнути до відповідальності керівництво церкви. Відразу після обвалу туди прилетів тодішній президент Нігерії Гудлак Джонатан. «Перш за все я прибув сюди, щоб висловити співчуття пророку ТБ Джошуа», — сказав Джонатан у телевізійному інтерв’ю на місці події.


У центрі зусиль Церкви синагоги всіх націй із залучення людей були відеозаписи нібито чудес. Вони складалися з осіб, які стверджували, що Ісус Навин зцілив їх від виснажливих хвороб і інвалідності. Такі кадри допомогли переконати жінок з Великобританії, США та Південної Африки, які фігурують у документальному серіалі, поїхати до Нігерії, щоб приєднатися до церкви. Вони роками були учнями і розповіли ВВС про те, як Джошуа образив їх.

Відео 2016 року з Церкви синагоги всіх націй називається Хронічний невиліковний діабет, зцілений ранковою водою. На момент написання статті він доступний на YouTube. Жінка з Нігерії пригадує свій діагноз діабет 8 років тому. «Вона була інсулінозалежною, і вживання цього препарату викликало у неї жахливий запах з рота», — йдеться на екрані. Мабуть, стоячи поруч зі своїми медичними документами, жінка пояснює, як вживання «ранкової води» разом із молитвою відновило її. «Я почуваюся чудово. Я сильна і не приймаю жодних ліків», – каже вона.

ВВС розповіла, як деякі з так званих чудес у синагозі Церкви всіх націй були підроблені. Вони опитали високопоставленого церковного інсайдера, який керував відділом, відомим як відділення невідкладної допомоги, яке відповідало за створення ілюзії, що Джошуа міг зцілювати людей дотиком і молитвою. За словами дослідників, послідовники повинні були перебільшувати свої проблеми, поводячись так, ніби їм потрібен інвалідний візок. Були звинувачення у підроблених медичних довідках і про те, що учнів розсилають на вулиці Лагоса, щоб платити людям за те, що вони вдають, ніби вилікувалися від серйозної хвороби.

Бажаючим оздоровитися роздавали плакати. Батько колишнього учня, який говорив з The Lancet Diabetes & Endocrinology, тримав табличку зі словом діабет. Ісус Навин запросив чоловіка провести деякий час у церкві після того, як його дочка стала учнем.

«Я не знаю, чому він попросив його прийти. Я думаю, що він зробив це, щоб маніпулювати мною, тому що він знав, наскільки я близька до свого батька», – сказала дочка.

Передбачуване зцілення зайняло лише мить. Джошуа пройшов повз її батька і її батько впав назад у крісло.

«Очікувалося, що ви матимете фізичну реакцію, щоб показати, що вас веде атмосфера і ви відкриті до зцілення», – пояснила дочка. «Джошуа продовжував йти по лінії, і все. Тато повернувся до своєї кімнати з думкою, що він вилікувався від діабету».

Але залишилося питання: що робити з ліками? Дочка підійшла до Джошуа, щоб запитати. «Він навіть не подивився на мене, просто сказав щось на зразок «так, так, так», коли я запитала, чи тато зможе обійтися без ліків. Навіть цього було достатньо; ми прийняли все, що сказав Ісус Навин, як біблійне одкровення».

Пробувши ще трохи в Лагосі, її батько повернувся додому. Коли вона вдруге побачила його після того, як втекла з церкви, його стан різко погіршився. Він більше не міг працювати і був інсулінозалежним. Його зір погіршився, а нирки відмовили. У нього була нейропатія, через що ходити було складно — він завжди спотикався. «Мій батько знову почав приймати ліки, але я думаю, що він, мабуть, провів щонайменше 9 місяців, нічого не приймаючи, як наслідок того, що сказав Джошуа», — сказала дочка. «Він виглядав так, наче постарів на 20 років». Через кілька місяців після початку діалізу її батько помер.


Один з учасників телевізійного документального фільму стверджує, що «люди вмирали масами» внаслідок припинення прийому ліків. ВВС також поспілкувалася з південноафриканською жінкою, якій один із учнів у синагозі Церкви всіх націй сказав, що їй більше не потрібні ліки для її нирок. «Це була обіцянка, що… ти можеш надприродним чином отримати нову нирку», – сказала вона. Незважаючи на те, що вона вже отримала дві трансплантації нирок, жінка сказала, що учень наказав їй «перестати приймати ліки і просто повірити». Вона підкорилася. Через 4 тижні у неї сталася ниркова недостатність. Були також твердження, що Джошуа радив людям з ВІЛ припинити прийом антиретровірусної терапії.

«Багато людей відчайдушно хочуть вірити в Бога і силу зцілення», — пояснив колишній учень, чий батько вважав, що Джошуа вилікував його діабет. «Існує фізична сфера і духовна сфера, і Джошуа дуже сильно наполягав на цій розповіді. Існувала ідея, що те, що відбувається у фізичній сфері, не є важливим, і що справжня реальність знаходиться в духовній сфері. У тата була глибока віра, що Бог може зцілити через Ісуса Навина. Тож постало запитання: «Що мені робити тепер, коли Бог виконав свою частину?»

За таких обставин відмова від медицини стає підтвердженням своєї віри і засобом продемонструвати Богові, що ти в Нього віриш. «Ви хочете, щоб вас зцілив Бог, а не якась пігулка», — сказав колишній учень. «Ти починаєш трохи соромитися: «Я недостатньо вірив у Бога, тому мені довелося покладатися на табличку зі світу людей».

На веб-сайті церкви в штаті Вашингтон, США, міститься твердження, що «діабет — це неприйняття себе, ненависть до себе, озлобленість до себе та компроміс або подолання огорожі. Коли ми не любимо своє «я» з Божою любов’ю, приймаючи низьку оцінку самих себе, наше тіло атакує саме себе. У разі цукрового діабету він йде після підшлункової залози». У 2021 році низка організацій, у тому числі клінічна команда лікарні Національної служби охорони здоров’я в Лідсі, Великобританія, оприлюднила заяву, у якій спростовувала заяви впливового індійського духовного гуру про те, що він здатний вилікувати діабет 1 типу та відмовитися від інсуліну. Тим не менш, може бути важко зрозуміти, як реагувати, якщо цілителі наказують людям припинити прийом ліків, особливо в країнах, де немає суворих гарантій проти фіктивних засобів для лікування таких захворювань, як діабет.

Колишній послідовник Синагогальної церкви всіх націй виступає за розгляд ліків як інструмента Бога.

«Багато говорять про те, що Бог – це руки лікаря», – пояснила вона. «Мова не йде про те, щоб люди перестали вірити в Бога чи церкву. Йдеться про те, щоб люди знали, що довіряти лікарям і медицині не безбожно. Зрештою, їх теж створив Бог».

Церквою Синагоги всіх націй тепер керує вдова Джошуа Евелін. Запити на інтерв’ю від The Lancet Diabetes & Endocrinology були зустрінуті шаблоном електронного листа, який містив пораду «продовжувати дивитися Emmanuel TV. Моліться разом з пророком Т.Б. Джошуа, коли він молиться за глядачів». У відповідь на повідомлення Бі-Бі-Сі церква заявила, що «необґрунтовані звинувачення проти пророка ТБ Джошуа не є новим явищем… жодне зі звинувачень [sic] ніколи не було підтверджено».

Вам также может понравиться