Щеплення від Covid можуть дещо підвищити ризик інсульту у найстаріших пацієнтів

Covid Shots May Slightly Raise Stroke Risk in the Oldest Recipients

Федеральне дослідження США натякнуло на підвищений ризик, коли вакцину вводили разом із щепленням від грипу у великій дозі, але це дослідження далеко не остаточне.

Згідно з новим аналізом Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів, вакцини проти Covid, виготовлені компаніями Pfizer-BioNTech і Moderna, можуть бути пов’язані з невеликим підвищенням ризику інсульту, якщо їх вводити разом із високою дозою вакцини проти грипу.

Covid Shots May Slightly Raise Stroke Risk in the Oldest Recipients

Високі дози вакцини проти грипу зазвичай вводять людям похилого віку, і зв’язок ризику найбільш чіткий у дорослих віком 85 років і старше. Але це збільшення, якщо воно реальне, здається дуже невеликим, і цілком можливо, що ризик може походити лише від вакцини проти грипу.


Окремий аналіз, проведений агентством, вказує на невелике збільшення випадків судом після вакцинації від Covid у дітей віком від 2 до 5 років. Статті були опубліковані в Інтернеті минулого тижня, і ще не були перевірені для публікації в науковому журналі. Експерти з безпеки вакцин сказали, що дослідження були проведені добре.

  • Жодне дослідження не є остаточним, і навіть якщо ці зв’язки підтвердяться, підвищення настільки незначне, що переваги вакцинації все одно значно переважають ризики, особливо для людей похилого віку, кажуть експерти. Грип і Covid підвищують ризик інсульту.

Незважаючи на те, що результати не вимагають зміни рекомендацій щодо вакцини, вони досить натякові, щоб заслуговувати на подальше вивчення, вважають експерти.

«Без таких зусиль відсутність даних, відсутність доказів просто призведе до багатьох неправильних уявлень», — сказала д-р Сьюзан Ченг, кардіолог і епідеміолог з Інституту серця Смідта в Cedars Sinai в Лос-Анджелесі.

F.D.A. не робив дослідників доступними для інтерв’ю. У своїй заяві Шері Дюваль-Джонс, речниця агентства, заявила, що воно «наразі оприлюднює цю інформацію шляхом публікації цього документа для прозорості».

Обидва дослідження базуються на даних спостережень, які не можуть визначити причинно-наслідкові зв’язки. За словами пані Дюваль-Джонс, агентство планує вивчити випадки виникнення судом у дітей після вакцинації «за допомогою більш надійної конструкції».

«Іноді подібні невеликі асоціації підвищеного ризику не підтверджуються при подальшому дослідженні», — додала вона.

Одночасне введення вакцин проти грипу та Covid — або одним уколом, який поєднує обидві вакцини, коли одна стане доступною — стає все більш популярною стратегією серед чиновників охорони здоров’я, які прагнуть збільшити охоплення вакциною та полегшити матеріально-технічне навантаження, сказав Марко Кавалері, який очолює відділ біологічних загроз здоров’ю та стратегії щодо вакцин Європейського агентства з лікарських засобів.

Більше про Covid-19

  • Ризик інсульту: вакцини від Covid, виготовлені Pfizer-BioNTech і Moderna, можуть бути пов’язані з невеликим підвищенням ризику інсульту, якщо їх вводити разом із високою дозою вакцини проти грипу, яка зазвичай дається літнім людям, згідно з новим аналізом, проведеним F.D.A.
  • Довгий Covid: команда вчених запропонувала нове пояснення деяких випадків тривалого Covid, припускаючи, що зниження рівня серотоніну, викликане залишками вірусу, що затримується в кишечнику, може пояснити деякі неврологічні та когнітивні симптоми.
  • Побічні ефекти вакцини: нове дослідження показало, що озноб, втома, головний біль і нездужання, які можуть виникнути після щеплення від Covid, можуть бути ознаками сильної імунної відповіді.
  • Назальні спреї: деякі люди звертаються до безрецептурних назальних спреїв, які стверджують, що захищають від кількох респіраторних інфекцій, у тому числі Covid. Але їхні формули не F.D.A. затверджено.
  • «Це шлях у майбутнє», — сказав доктор Кавалері. «Ми, звичайно, повинні бути впевнені, що це справді хороша стратегія також з точки зору безпеки».

Доктор Кавалері сказав, що він ще не переконаний, що підвищення ризику інсульту є реальним. Він зазначив, що інсульти та пов’язані з ними проблеми зі здоров’ям часто трапляються серед людей віком 85 років і старше.

«Ми повинні бути надзвичайно обережними, щоб не інтерпретувати дані надмірно, перш ніж ми отримаємо дійсно великі набори даних, можливо, з різних регіонів, які можуть сказати нам, що саме відбувається», — сказав він.

Офіційні особи в Сполучених Штатах вперше помітили можливий зв’язок близько року тому. У той час дані Vaccine Safety Datalink, федеральної системи нагляду за безпекою, свідчать про те, що американці віком 65 років і старші можуть мати підвищений ризик ішемічного інсульту, який перериває кровопостачання мозку, протягом 21 дня після отримання Pfizer- Бівалентна вакцина BioNTech, запропонована минулої осені.

Але в січні федеральні чиновники заявили, що більш глибоке розслідування показало, що зв’язок «дуже малоймовірний» і що інші системи стеження, в тому числі в інших країнах, не виявили зв’язку.


Апурва Мандавіллі, НЙТаймс

Вам также может понравиться