Вчені пропонують нове пояснення тривалого ковіду

Scientists Offer a New Explanation for Long Covid

Пем Беллак

Команда вчених пропонує нове пояснення деяких випадків тривалого захворювання Covid, засноване на їхніх висновках про те, що рівень серотоніну був нижчим у людей зі складним захворюванням.


У своєму дослідженні, опублікованому в понеділок у журналі Cell, дослідники з Університету Пенсільванії припускають, що зниження рівня серотоніну викликано залишками вірусу, що затримуються в кишечнику. Вони кажуть, що зниження рівня серотоніну може пояснити проблеми з пам’яттю та деякі неврологічні та когнітивні симптоми тривалого Covid.

Scientists Offer a New Explanation for Long Covid

Чому це важливо: нові способи діагностики та лікування тривалого Covid

Це одне з кількох нових досліджень, які документують чіткі біологічні зміни в організмах людей із тривалим Covid — пропонують важливі відкриття щодо захворювання, яке має різні форми та часто не реєструється на стандартних діагностичних інструментах, таких як рентген.

Дослідження може вказати шлях до можливих методів лікування, включаючи ліки, які підвищують рівень серотоніну. І автори заявили, що біологічний шлях, який окреслює їхнє дослідження, може об’єднати багато основних теорій про те, що викликає тривалий Covid: затримки залишків вірусу, запалення, підвищене згортання крові та дисфункцію вегетативної нервової системи.

«Усі ці різні гіпотези можуть бути пов’язані через шлях серотоніну», — сказав Крістоф Тайс, провідний автор дослідження та доцент кафедри мікробіології Школи медицини Перельмана в Університеті Пенсільванії.

«По-друге, навіть якщо не всі відчувають труднощі на шляху серотоніну, принаймні частина може реагувати на терапію, яка активує цей шлях», — сказав він.

«Це чудове дослідження, яке визначає низькі рівні циркулюючого серотоніну як механізм тривалого Covid», — сказала Акіко Івасакі, імунолог з Єльського університету.

Її команда та колеги з Медичної школи Ікана на горі Синай нещодавно опублікували дослідження, яке виявило інші біологічні зміни, пов’язані з деякими випадками тривалого захворювання на COVID-19, зокрема рівень гормону кортизолу. Ці дослідження можуть вказувати на конкретні підтипи тривалого Covid або різні біологічні показники в різних точках захворювання.

Попередня історія: серія збоїв, викликаних шматочками вірусу в кишечнику

Дослідники проаналізували кров 58 пацієнтів, які довго хворіли на Covid протягом від трьох до 22 місяців після зараження. Ці результати порівнювали з аналізом крові 30 людей без симптомів постковідної інфекції та 60 пацієнтів, які перебували на ранній гострій стадії коронавірусної інфекції.

  • Мааян Леві, провідний автор і доцент кафедри мікробіології Школи медицини Перельмана, сказав, що рівні серотоніну та інших метаболітів змінюються відразу після коронавірусної інфекції, що також відбувається відразу після інших вірусних інфекцій.

Але в людей із тривалим Covid серотонін був єдиною важливою молекулою, яка не відновилася до рівня до зараження, сказала вона.


Команда проаналізувала зразки калу деяких пацієнтів, які довго хворіли на Covid, і виявила, що в них залишилися вірусні частинки. Поєднавши результати, отримані на пацієнтах, з дослідженнями на мишах і мініатюрних моделях кишківника людини, де виробляється більшість серотоніну, команда виявила шлях, який може лежати в основі деяких випадків тривалого Covid.

  • Ось ідея: вірусні залишки спонукають імунну систему виробляти білки, що борються з інфекцією, які називаються інтерферонами.

Інтерферони викликають запалення, яке знижує здатність організму засвоювати триптофан, амінокислоту, яка допомагає виробляти серотонін у кишечнику. Згустки крові, які можуть утворитися після коронавірусної інфекції, можуть погіршити здатність організму циркулювати серотонін.


За словами дослідників, дефіцит серотоніну порушує роботу системи блукаючого нерва, яка передає сигнали між тілом і мозком. Серотонін відіграє важливу роль у короткочасній пам’яті, і дослідники припустили, що виснаження серотоніну може призвести до проблем з пам’яттю та інших когнітивних проблем, з якими страждають багато людей із тривалим Covid.

«Вони показали, що один-два-три удари по шляху серотоніну призводять до дисфункції блукаючого нерва та погіршення пам’яті», — сказав доктор Івасакі.

Є застереження. Дослідження було невеликим, тому результати потрібно підтвердити іншими дослідженнями. Учасники деяких інших тривалих досліджень Covid, під час яких деякі пацієнти мали більш легкі симптоми, не завжди демонстрували виснаження серотоніну, результат, який, за словами доктора Леві, міг вказувати на те, що виснаження траплялося лише в людей, у яких тривалий Covid супроводжувався кількома серйозними симптомами.

Що далі: клінічне випробування Prozac

Вчені хочуть знайти біомаркери тривалого Covid — біологічні зміни, які можна виміряти, щоб допомогти діагностувати захворювання. Доктор Тайсс сказав, що нове дослідження свідчить про три: наявність вірусних залишків у калі, низький рівень серотоніну та високий рівень інтерферону.

  • Більшість експертів вважають, що не буде єдиного біомаркера для захворювання, але з’являться кілька індикаторів, які можуть відрізнятися залежно від типу симптомів та інших факторів.

Існує величезна потреба в ефективних способах лікування тривалого Covid, і зараз проводяться клінічні випробування кількох методів лікування. Доктор Леві та доктор Таїсс сказали, що вони розпочнуть клінічне випробування для перевірки флуоксетину, селективного інгібітора зворотного захоплення серотоніну, який часто продають як Прозак, і, можливо, також триптофану.

«Якщо ми додамо серотонін або запобіжимо деградації серотоніну, можливо, ми зможемо відновити деякі вагусні сигнали та покращити пам’ять, пізнання тощо», — сказав доктор Леві.


Пем Беллак – письменниця про здоров’я та науку, серед нагород якої – Пулітцерівська премія та премія Віктора Кона за видатні досягнення в медичній науковій звітності. Вона є автором книги «Острівна практика» про незвичайного лікаря.Вам также может понравиться