Кава та ваше серце: вплив може бути іншим, ніж ви думаєте

coffee heart

Нове дослідження не виявило впливу на скорочення передсердь, хоча можуть бути інші наслідки для здоров’я

  • У 2022 році американці випивали 517 мільйонів чашок кави на день.

Любителі кави наберіться серця. Зрештою, улюблений стимулятор може бути не таким ризикованим для здоров’я серця, але все ж можуть мати інші наслідки для здоров’я, кажуть дослідники.


Відповідно до нового дослідження, опублікованого в середу в журналі New England Journal of Medicine, споживання кави не збільшує аномальне серцебиття, пов’язане з підвищеним ризиком найпоширенішого порушення серцевого ритму. Дослідники спостерігали за серцем, активністю та сном 100 людей без серцевих захворювань протягом двох тижнів. Вони виявили, що ключовий маркер серцевого ризику залишається приблизно таким же для тих, хто п’є каву, як і для тих, хто не п’є каву. Нерегулярний серцевий ритм, відомий як фібриляція передсердь, може призвести до небезпечних тромбів, які можуть спричинити інсульт та серцеву недостатність.

coffee heart

«Звичайна аритмія, відома як фібриляція передсердь, не викликається і не посилюється кофеїном, незважаючи на поширену думку багатьох лікарів і пацієнтів про те, що в таких умовах слід уникати кави», — сказав Діпак Бхатт, директор Mount Sinai Heart у Нью-Йорку, який не брав участі в дослідженні.

Кардіологи давно вважали каву потенційною небезпекою для здоров’я серця у людей із захворюваннями, оскільки вона містить кофеїн, стимулятор, який прискорює серцевий ритм. Дослідження, опубліковане в Журналі Американської кардіологічної асоціації у 2022 році, показало, що вживання двох або більше чашок кави на день пов’язане з подвійним ризиком серцевої смерті у людей з тяжкою гіпертензією порівняно з тими, хто не п’є каву.

Але інші дослідження показали зв’язок між помірним споживанням кави та зниженням ризику смертності серед населення в цілому. Дослідники все ще намагаються зрозуміти основні причини цих ефектів.


За групою зі 100 волонтерів віком від 20 до 70 років суворо стежили. Дослідники запропонували їм носити пристрої для безперервного запису електрокардіограми, які записують електричні сигнали від серця, Fitbits для контролю кількості кроків і сну, а також безперервні монітори рівня глюкози.

Учасники також завантажили додаток для смартфонів, який відстежував їх місцезнаходження, щоб дослідники знали, коли вони увійшли в кав’ярню. Автори дослідження щовечора надсилали текстові інструкції, в яких вони повідомляли, у які дні можна пити каву або взагалі потрібно відмовитися від кофеїну.

  • За даними Національної асоціації кави, у 2022 році американці випивали 517 мільйонів чашок кави на день, і 66% опитаних американців повідомили, що випили каву протягом останнього дня.

Інші результати дослідження намалювали більш неоднозначну картину впливу кави на здоров’я. Люди, яким було призначено пити каву, зафіксували на 10% більше кроків — 10 646 кроків проти 9 665 для тих, хто не п’є каву — причому кількість кроків збільшувалася, чим більше кави вони випивали. Кілька великих проспективних досліджень виявили зниження смертності на 6%-15%, пов’язане з додатковими кроками щодня.


Але любителі кави також зафіксували на 35 хвилин сну менше за ніч. Дослідження вказують на значно підвищений ризик смертності для людей, які не висипаються. Дослідження також показало, що у тих, хто п’є каву, спостерігається більша кількість передчасних шлуночкових серцевих скорочень (154 проти 102 на день у дні без кофеїну), тип нерегулярного серцебиття, який може сприяти ослабленню серця, якщо відчувати його на значно більшому рівні протягом кількох років.

Оскільки ризик передчасних скорочень передсердь і фібриляції передсердь зростає з віком, незрозуміло, як результати можуть вплинути на пацієнтів старшого віку, ніж на тих, хто брав участь у дослідженні, сказав Мухаммад Афзал, клінічний асистент професора внутрішньої медицини Університету штату Огайо Wexner Medical Центр, який не брав участі в дослідженні. У той же час пацієнти з симптоматичними передчасними скороченнями шлуночків повинні уникати або звести до мінімуму споживання кави, сказав він.


Електричний сигнал, який починає серцебиття, зазвичай надходить із верхньої правої камери серця або передсердя. Передчасні скорочення шлуночків виникають, коли електричний сигнал, який запускає ваше серцебиття, надходить з однієї з двох нижніх серцевих камер і змушує серце скорочуватися по-різному. Згідно з клінікою Клівленда, це може відчуватися як пропущене серцебиття. Згідно з результатами дослідження, скорочення є звичайним явищем і, як правило, не викликає проблем, якщо тільки вони не представляють велику кількість серцевих скорочень.

Передчасне скорочення передсердь є проблематичним лише при високій частоті. Більшість людей відчувають їх принаймні раз на день. Сигнал надходить рано, відповідно до Клівлендської клініки в даний момент у серці може бути недостатньо крові.

«Пауза та сильний удар можуть слідувати за додатковим серцебиттям, створюючи відчуття, що воно пропущене», – підсумувала медична група.

У той же час учасники дослідження NEJM були протестовані на наявність генетичних маркерів, які визначали, чи ймовірно, вони будуть метаболізувати кофеїн повільніше або швидше. Ті, у кого повільніший метаболізм, втрачали майже годину сну за ніч, а ті, хто швидше метаболізував, відчували більше передчасних скорочень шлуночків, коли вони вживали каву.

«Справжній вплив кави на здоров’я складний», — сказав провідний автор дослідження Грегорі Маркус, професор медицини з дослідження фібриляції передсердь в Університеті Каліфорнії в Сан-Франциско. «Це просто природа речовини, яка є однією з найпоширеніших речовин у світі».

У дослідженні, опублікованому в травні минулого року в журналі Annals of Internal Medicine, використовувалися дані британського біобанку 171 616 людей, які детально описували їхні звички до вживання кави та спостерігали за станом здоров’я протягом кількох років. Дослідження показало, що помірні любителі кави мали на 30% менше шансів померти, навіть якщо врахувати спосіб життя та соціально-економічні фактори. Ці переваги розсіювалися, коли люди збільшували споживання.


Доктор Ларрі Чініц, директор Центру серцевого ритму та співкерівник NYU Langone Heart, сказав, що якщо люди прагнуть покращити здоров’я свого серця, вживання кави або утримання від неї навряд чи є найважливішим фактором.

Він сказав, що вибір способу життя, який більшість людей має зробити, щоб запобігти та контролювати серцеві захворювання, набагато важчий, ніж вибрати або уникати щоденної чашки кави.

«Люди ігнорують фізичні вправи, дієту та режим сну, а це може бути найбільшою причиною серцево-судинних захворювань», — сказав він.


Джулі Вернау, wsj.com

Вам также может понравиться