Похмуре майбутнє здоров’я афганських жінок під час правління Талібану

The bleak future of Afghan women's health under the Taliban

TheLancet.com: Гендерне насильство (ГН) пронизує життя багатьох афганських жінок. За оцінками Фонду ООН у сфері народонаселення, 87% жінок в Афганістані зазнають принаймні однієї форми ГН протягом свого життя, а 62% зазнають різноманітних форм насильства, таких як фізичні, сексуальні та психологічні ушкодження.

Наслідки супутньої психологічної травми впливають на багатьох жінок в Афганістані, а регрес прав жінок і дівчат під час уряду Талібану погіршує цю реальність. Оскільки ситуація в Афганістані стає дедалі небезпечнішою після 6 місяців нового режиму Талібану, існують серйозні побоювання за майбутнє здоров’я афганських жінок.


Мізогінія, яка лежить в основі насильства проти жінок і дівчат в Афганістані, вкорінена в режимі фундаменталістів талібів і з’являється в нинішньому контексті через насильницькі способи поводження з жінками, які заявляють про свої основні права.

The bleak future of Afghan women's health under the Taliban

Одразу після захоплення Талібаном, тендітні досягнення, здобуті жінками за останні два десятиліття, були зруйновані. Більшість неурядових організацій та організацій громадянського суспільства, які працюють у різних сферах, пов’язаних із жінками, закрилися через недостатнє фінансування або через проблеми безпеки.


Колишнє Міністерство у справах жінок (MoWA) тепер є Міністерством пропаганди доброчесності та запобігання пороку і накладає суворі обмеження на основні права і свободи жінок, включаючи заборону на те, щоб жінки подорожували понад 45 миль без чоловіка-опікуна, що зменшує доступ жінок до медичних послуг у багатьох сферах.

Жінок не дозволяється оглядати чоловікам-медичним працівникам навіть із опікуном-чоловіком — обмеження, яке скорочує простір для розкриття потреб у здоров’ї та ГН. Ці обмеження в кінцевому підсумку коштуватимуть жінкам життя.


Обмеження права жінок на здоров’я в поєднанні з погіршенням гуманітарної кризи та економічним крахом в країні створює благодатне середовище для насильства проти жінок і дівчат у країні, яка вже була одним із найгірших місць для жінок до захоплення талібами. Під час попередніх урядів права жінок на охорону здоров’я були обмежені. Під впливом релігійних діячів законодавчі та судові органи Афганістану розглядають ГН як моральний злочин, вчинений жінкою.

Афганським жінкам, яким погрожували насильством або зазнали насильства, не захищали та не пропонували психосоціальні послуги. Незважаючи на ці серйозні проблеми, неурядові організації (НУО) та MoWA запровадили шляхи перенаправлення в кількох районах Афганістану для надання допомоги вразливим жінкам.

Однією з найсміливіших ініціатив неурядових організацій, деякими з яких керують афганські жінки, було створення таємних безпечних будинків для захисту жінок, які рятуються від насильства. Жінки, які не мали доступу до такої підтримки, залишалися схильними до ГН і відчайдушно потребували допомоги. Афганістан має одні з найвищих показників самоспалення жінок у всьому світі, що можна розглядати як форму протесту проти ГН для деяких жінок.

Мережі захисту жінок були демонтовані

Сьогодні жінкам, які страждають від ГН, немає виходу. Немає спеціалізованих медичних послуг для жінок, які пережили насильство. Крім того, жінкам загрожує шкідлива помста та ув’язнення за втечу з домогосподарства.

  • Судова влада ще не функціонує, але очікується, що судова влада Талібану, яка забивала камінням та публічно побивала жінок за моральні злочини, не захистить права жінок.

Пріоритетною діяльністю для здоров’я афганських жінок і дівчат є право на майбутнє, яке визнає необхідність запобігання ГН та підтримки тих, хто страждає від складних наслідків для здоров’я від такої травми. Здоров’я є правом людини, яким афганським жінкам відмовляють через встановлення бар’єрів для надання медичних послуг та дозволу ГН та його впливу на фізичне та психологічне здоров’я.


Міжнародне співтовариство має діяти, не узаконюючи Талібан як уряд і забезпечуючи надання гуманітарної допомоги вразливим жінкам і дівчатам. Після захоплення талібами допомога була припинена, а також введені санкції, а гуманітарна криза в країні продовжує загострюватися.

Ініціативи громад та НУО мають бути центральними в будь-яких зусиллях по боротьбі з насильством щодо жінок та дівчат, але має бути забезпечений захист для тих, хто надає та отримує гуманітарну підтримку. Щоб подолати гуманітарну кризу в довгостроковій перспективі та сприяти розвитку країни, афганських жінок необхідно включити в усі сектори суспільства та залучити до розбудови потенціалу. Насильство щодо афганських жінок є ризиком як для їхнього виживання, так і для майбутнього Афганістану.

Вам также может понравиться