Наступна мета для вакцин мРНК після Covid-19: Грип

Sanofi is working on an mRNA flu vaccine

Кадри на основі генів мають вирішальне значення у боротьбі з коронавірусом; Зараз виробники вакцин хочуть повторити цей успіх у щорічній боротьбі з грипом


  • МРНК-вакцини виграли багато традиційних підходів у змаганні за розробку щепленнь проти Covid-19. Зараз вони притягують увагу до старого вірусного ворога: грипу.
Sanofi is working on an mRNA flu vaccine

Sanofi SA, GlaxoSmithKline GSK PLC та Pfizer Inc. працюють над мРНК-щепленнями проти сезонного грипу, ставлячи ставку, що технологія буде більш ефективною, швидшою та дешевшою у порівнянні з традиційними уколами. Але є ще великі проблеми, які потрібно подолати: вакцини іРНК вимагають надмірного зберігання і можуть спричинити неприємні, а у дуже рідкісних випадках небезпечні побічні ефекти.

Експерти кажуть, що грип є очевидною мішенню для розробки вакцин мРНК, оскільки існує багато можливостей для вдосконалення існуючих продуктів. Поточні вакцини зазвичай знижують ризик необхідності звертатися до лікаря з грипом на 40–60%, але ефективність за кілька років може впасти майже до нуля. Тим не менше, це великий бізнес для компаній, що виробляють вакцини, що приносить дохід близько 6 мільярдів доларів на рік, за даними EvaluatePharma.


Ще одним недоліком традиційних вакцин є їх складний і повільний виробничий процес, який мало що змінився з часу розробки перших вакцин у 1940 році. Інактивовані версії вірусів-мішеней вирощують із використанням курячих яєць, що стають нешкідливими та очищеними, процес може тривати півроку. За цей час можуть з’явитися нові штами грипу, який мутує швидше, ніж коронавірус, що робить уколи менш ефективними.


МРНК-вакцини набагато швидше і простіше зробити. Moderna Inc. дозувала свого першого пацієнта з клінічного випробування лише через 63 дні після вивчення генетичної послідовності коронавірусу. Це тому, що вакцини до мРНК містять лише шматочок генетичного матеріалу — ту частину, яка містить інструкції щодо виготовлення ключового білка на поверхні вірусу — укладеної в жирову частинку.


Ця швидкість зробила вакцини проти мРНК, такі як Moderna та erjk, зроблений Pfizer Inc. та німецьким BioNTech SE, ключовим інструментом у боротьбі з Covid-19.


Щодо сезонного грипу, швидший розвиток може допомогти покращити вибір штаму. Кожного лютого Всесвітня організація охорони здоров’я визначає найважливіші штами вірусу, на які слід націлити наступну осінь. Зачекавши ще кілька місяців, щоб зробити цей дзвінок, це може збільшити шанси на кращий матч.

  • Важливішими перевагами, на думку виробників вакцин, є гнучкість виробництва, що поставляється з вакцинами до мРНК.

«Краса мРНК полягає в тому, що ви отримуєте технологію платформи», — сказав Роджер Коннор, керівник вакцинного бізнесу Glaxo, який залучив до дослідження мРНК більше 200 вчених. «Ви змінюєте програмне забезпечення, але апаратне забезпечення однакове для кожної вакцини».

В даний час кожна вакцина, яку робить Glaxo, вимагає різних виробничих процесів та спеціального обладнання. Завод з вакцини проти мРНК може виробляти постріли проти багатьох різних захворювань, що в довгостроковій перспективі принесе велику економію коштів, сказав він.


Гіганти вакцин помітили потенціал вакцин проти мРНК задовго до того, як пандемія вивела цю технологію в центр уваги.
Партнерство Pfizer з BioNTech розпочалось у 2018 році як пошук вакцини проти грипу — зусилля, яке американська компанія планує продовжувати. Санофі працював над вакциною проти мРНК проти грипу разом із партнером Translate Bio Inc., близько трьох років. Glaxo досліджував цю технологію протягом декількох років, а минулого року почав співпрацювати зі спеціалістом з мРНК CureVac NV.


Ця робота отримала поштовх від пандемії, яка спонукала уряди та компанії до значних інвестицій у кілька перспективних вакцин проти мРНК.

«Це легко пришвидшило тестування платформи на чотири роки», — сказав містер Коннор від Glaxo.

Зараз компанії гоняться за тим, щоб взяти в організм людей випробування на мРНК від грипу. В останні тижні Санофі та Модерна окремо розпочали дозування учасників клінічного випробування, маючи на меті оцінити безпеку пострілів та зібрати ранні дані про те, чи викликають вони імунну відповідь. Pfizer прагне розпочати клінічні випробування протягом найближчих кількох місяців, а Glaxo — протягом наступного року.

Ці дослідження дадуть перші підказки щодо того, чи може технологія мРНК — не доведена поза коронавірусом — працювати проти грипу. Немає гарантії, що вони це зроблять.

«Те, що ми спостерігаємо в Covid-19, нічого не говорить про те, що ми побачимо з мРНК в інших продуктах», — сказав Томас Тріомф, керівник вакцинного бізнесу Санофі. Наприклад, типи вакцин, які виявились майже на 100% ефективними проти японського енцефаліту та жовтої лихоманки, не спрацювали при інших захворюваннях, зазначив він.

Санофі виділив 400 вчених та інвестує близько 477 мільйонів доларів на рік у дослідження вакцин проти мРНК.


Виробники вакцин кажуть, що їм потрібно згладити деякі недоліки, спільні з вакцинами мРНК Covid-19. Сюди входять необхідність зберігати знімки при ультрахолодних температурах та короткочасні побічні ефекти, такі як втома та біль у м’язах.

Вам также может понравиться