Варіанти лікування Covid залишаються невловимими, незважаючи на місяці зусиль та збільшення випадків дельти

Dr. Jonathan Parsons of the Ohio State University Wexner Medical Center

Близько півтора року пандемії дослідники все ще намагаються знайти ефективні, прості у використанні препарати для лікування Covid-19.


Десять препаратів були визнані або рекомендовані для використання в США. Пізніше у двох із них було скасовано повноваження після того, як з‘ясувалось, що вони не працюють. Нещодавно уряд призупинив поставки третини, оскільки це не було ефективно проти нових варіантів. Найкращі ліки для раннього лікування є громіздкими для застосування, а ліки для тих, хто перебуває в лікарні, можуть зробити так багато лише для пацієнтів, які вже важко хворіють.

Dr. Jonathan Parsons of the Ohio State University Wexner Medical Center

«Чесно кажучи, ми насправді обмежені», — говорить Деніел Гріффін, керівник інфекційних хвороб мережі медичних працівників ProHealth, Нью-Йорк. «У нас немає жодного драматичного лікування».

Довгий перелік факторів, що вплинули на розкручену розробку ліків для лікування випадків Covid-19, – виявляючи недоліки в інфраструктурі медичних досліджень та охорони здоров’я, особливо в боротьбі зі швидкою пандемією.

Федеральні чиновники зосереджували свої ресурси на швидкій розробці вакцин. Однак відносний недолік досліджень ліків, зосереджених на коронавірусах, незважаючи на попередні спалахи, стримував швидку реакцію на лікування. Розсіяні клінічні випробування в США змагалися між собою для пацієнтів. Коли були розроблені ефективні, але важкі для введення ліки, роздроблена американська система охорони здоров’я намагалася доставити їх пацієнтам.


Випадки захворювання на Covid-19 та необхідність лікування продовжуються. Американські лікарні готуються до нових сплесків випадків, коли варіант «Дельта» поширюється серед невакцинованих. У багатьох країнах вакцинація сповільнюється, а бідніші країни стикаються з браком доз. Жодна вакцина не є 100% ефективною проти Covid-19.

  • Нещодавно адміністрація Байдена заявила, що витратить 3,2 мільярда доларів на підтримку розробки противірусних таблеток Covid-19.

Поточні клінічні випробування оцінюють понад 225 медикаментозних методів лікування, включаючи нові ліки, а також вже затверджені для таких станів, як обсесивно-компульсивний розлад та подагра, щоб перевірити, чи можуть вони також бути ефективними проти Covid-19, згідно з даними Інституту Мілкена, некомерційного аналітичного центру.


Кілька потенційних методів лікування Covid-19, що розробляються, показали перспективу. Merck & Co. та Pfizer Inc. — це тестуючі противірусні таблетки, які можна приймати вдома незабаром після зараження. Широкоочікувана таблетка Merck, яку вона розробляє разом із партнером Ridgeback Biotherapeutics, зазнала невдачі у квітні, коли не змогла допомогти госпіталізованим пацієнтам. Досі дослідники вивчають його ефективність серед нещодавно заражених.


Державні дослідники з США та Великобританії нещодавно розпочали великі дослідження івермектину — антипаразитарної таблетки, яка десятиліттями застосовувалася для лікування річкової сліпоти в Африці на південь від Сахари.


Відсутність знань серед медичних працівників ускладнює отримання навіть доступних методів лікування. Коли в грудні минулого року Боб Беллін з Остіна, штат Техас, виявив позитивний аналіз на Covid-19, він згадав, що тодішній президент Дональд Трамп провів лікування моноклональними антитілами від Regeneron Pharmaceuticals Inc.

Страждаючи від легкого кашлю та головного болю, пенсіонера турбували його шанси одуження, оскільки він має порушений стан імунної системи. За його словами, він зателефонував оператору телемедицини, щоб поцікавитись лікуванням антитілами, але спочатку лікар-асистент про це не знав. Після деяких благань медичний працівник погодився дослідити наявність препарату, каже він.


Через кілька хвилин вона зв’язалася з ним із назвами місць, де він міг отримати лікування антитілами. Наступного тижня пан Беллін отримав інфузію протягом тригодинного візиту. Через тиждень він знову розпочав свою звичайну бігову процедуру.


Мізерні дослідження

Коли пандемія почалась, дослідники ліків та фармацевтичні компанії поспішили дослідити потенційні засоби.

Проблема полягала в тому, що дослідження коронавірусних вакцин та противірусних препаратів «проводила лише небагатьох людей у ​​всьому світі», — говорить Барні Грем, заступник директора Центру досліджень вакцин Національного інституту алергії та інфекційних хвороб. Його попередня робота над коронавірусами дозволила йому та іншим дослідникам швидко розробити ключову технологію, що застосовується у вакцинах до мРНК для Covid-19.

Спалахи важкого гострого респіраторного синдрому в 2003 році та респіраторного синдрому на Близькому Сході в 2012 році викликали тривогу щодо необхідності подальших досліджень вірусів. Проте інтерес здебільшого зменшився після стримування спалахів.

  • Більшість дослідників ліків зосереджувались на пошуку потенційно більш прибуткових методів лікування таких захворювань, як рак, ревматоїдний артрит та гепатит.

З 2000 по 2017 рр. Загальне фінансування досліджень, пов’язаних з коронавірусом, становило 500 млн. Дол. США, або 0,5% від загальної суми витрачених на інфекційні захворювання за цей період, згідно з аналізом, опублікованим у «Ланцеті».

У лютому минулого року, до того, як вірус був оголошений пандемією, дослідники в Китаї та США звернулися до противірусного ремдезивіру як до потенційного засобу лікування Covid-19. Дослідники Університету Північної Кароліни та Університету Вандербільта за підтримки державних грантів співпрацюють з Gilead Sciences Inc. з 2014 року з метою вивчення його ефективності проти коронавірусів.

  • Експерименти показали, що це допомогло очистити ГРВІ від легенів заражених мишей, але запропонували одне питання щодо реального використання терапії: препарат був найефективнішим, якщо його вводили якомога швидше після зараження.

Однак ремдезивір нелегко було вводити людям, проте він вимагав внутрішньовенних інфузій протягом декількох днів у лікарні. У формі таблеток печінка розщеплюватиме її до того, як потрапить у кров, говорить представник Gilead.

Необхідність внутрішньовенного введення ремдезивіру спонукала дослідників вивчити препарат проти Covid-19 у пацієнтів, які вже були достатньо хворими, щоб потрапити до лікарні, — але на той момент рівень вірусів у багатьох вже почав знижуватися, хоча їхні тіла були все ще бореться зі збитками. У клінічних випробуваннях препарат прискорив час відновлення, але не мав статистично значущого ефекту у зменшенні смертності.


Ремдезивір, вперше затверджений Управлінням з контролю за продуктами та ліками в травні 2020 року, а згодом наданий повним схваленням, зараз отримує приблизно половину всіх госпіталізованих пацієнтів. Однак пацієнти часто одужують повільно, незалежно від того, отримують вони лікування чи ні, стверджують лікарі.

«Ефект ремдезивіру — це те, що статистик може показати вам під час випробування 1000 людей, але це не те, що ви дійсно можете побачити щоденний вплив на своїх пацієнтів», — говорить д-р Гріффін з ProHealth.

Gilead каже, що його препарат забезпечує важливу користь, допомагаючи пацієнтам швидше одужати та залишити дні лікарні раніше, ніж вони могли б.

Вам также может понравиться