Запитання про витік з лабораторії Ухань: покинута китайська шахта займає центральне місце

The Wuhan Lab Leak Question: A Disused Chinese Mine Takes Center Stage

Це не є переважною гіпотезою щодо походження Ковіда, проте видатні вчені закликають до глибшого дослідження та чіткіших відповідей з боку Пекіна


ДАНАОШАН, Китай — На околиці села в глибині гір південно-західного Китаю одинока камера спостереження дивиться вниз до неробочої мідної шахти, задушеної щільним бамбуком. Коли наближається ніч, кажани налітають над головою.

Це підземний дім найближчого до Землі вірусу, що викликає Covid-19. Зараз це також точка дотику для ескалації закликів до більш ретельного вивчення того, чи могла пандемія виникнути в китайській лабораторії.


У квітні 2012 року шість гірників тут захворіли на таємничу хворобу після того, як увійшли в шахту, щоб очистити гуано від кажанів. Троє з них загинули.

The Wuhan Lab Leak Question: A Disused Chinese Mine Takes Center Stage

Китайські вчені з Інституту вірусології Ухань були залучені для розслідування і, взявши проби у кажанів у шахті, виявили кілька нових коронавірусів.


Тепер питання без відповіді про хворобу шахтарів, віруси, виявлені на цьому місці, та дослідження, проведені з ними, вивели в загальноприйняту ідею, яку колись відкидали як теорію змови: що SARS-CoV-2, вірус, який викликає Covid-19 , можливо, просочився з лабораторії в Ухані, місті, де були виявлені перші випадки у грудні 2019 року.


Дотепер лабораторні дослідники не надали повних та оперативних відповідей, і в деякій інформації, яку вони оприлюднили, були розбіжності. Це призвело до вимог провідних вчених щодо більш глибокого розслідування інституту Ухань та того, чи міг вірус пандемії знаходитися в його лабораторіях та врятуватися.


Навіть деякі вищі посадові особи з питань охорони здоров’я, які вважають таку можливість малоймовірною, тепер підтримують ідею більш повного дослідження. Вони кажуть, що команда керівника Світової організації охорони здоров’я на початку цього року не мала достатнього доступу до міста Ухань, щоб дійти висновку, що витік лабораторії був «надзвичайно малоймовірним».

Більшість тих, хто закликає до більш повного вивчення лабораторної гіпотези, заявляють, що не підтримують її за головною альтернативою — про те, що вірус поширився від тварин до людей за межами лабораторії, в тому вигляді природного поширення, який почастішав в останні десятиліття . За їхніми словами, для жодної ідеї ще недостатньо доказів, ані два несумісні. Вірус міг бути природним походженням, який був перевезений у лабораторію в Ухані — навмисно чи випадково.


Однак дедалі більша кількість людей, включаючи генерального директора ВООЗ та видатного американського дослідника, який працював з Інститутом вірусології Ухані, погоджуються з тим, що WIV має надати більше інформації про свою роботу, щоб категорично виключити розлив лабораторії.

The Wuhan Lab Leak Question: A Disused Chinese Mine Takes Center Stage

The Wall Street Journal повідомив у неділю, що трьом дослідникам WIV стало досить погано в листопаді 2019 року, що вони звернулись за допомогою до місцевої лікарні, згідно з раніше нерозкритим звітом американської розвідки, хоча чиновники висловлювали різні думки щодо достовірності доказів. Прес-секретар Білого дому Джен Псакі заявила в понеділок, що інформація надійшла від іноземної організації, і що США потребують додаткової інформації для її незалежної перевірки. У січні Державний департамент заявив, що восени 2019 року кілька дослідників WIV захворіли «із симптомами, що відповідають як COVID-19, так і загальним сезонним захворюванням».

 • Адміністрація Байдена рекомендує ВООЗ провести більш повне розслідування можливості витоку лабораторії, підтримавши заклик генерального директора ВООЗ Тедроса Адханома Гебреєса, який запропонував розгорнути спеціалістів. Розслідування повинно включати інші лабораторії в Ухані, а не тільки WIV, а команда, яка проводить його, повинна включати експертів з лабораторної безпеки, за словами американського чиновника охорони здоров’я. «Ми повинні мати можливість переглянути записи з питань біобезпеки та взяти інтерв’ю у співробітників», — сказав чиновник.

Ймовірно, це питання буде обговорено під час засідання органу ВООЗ, що приймає рішення, Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, яке розпочалося в понеділок. Дипломатична підтримка лабораторного розслідування є незначною. Мало хто з урядів прагне відстояти розслідування, на яке Китай може легко накласти вето.
Пекін неодмінно буде протистояти будь-яким таким зусиллям і дотепер жорстко контролює доступ до інформації. Він заперечує, що SARS-CoV-2 походив з однієї зі своїх лабораторій або заразив будь-який персонал WIV, і хоче, щоб ВООЗ дослідила, чи почалася пандемія за межами китайських кордонів.

«США продовжують придумувати суперечливі заяви та вимагати розслідування лабораторій в Ухані», — йдеться в письмовій заяві МЗС Китаю. «Це повністю показує, що деякі люди в США не дбають про факти та правду». Він посилався на вирок під керівництвом ВООЗ щодо неправдоподібності витоку лабораторії та закликав Вашингтон запросити ВООЗ розслідувати ранні випадки в США.

Китайська національна комісія з охорони здоров’я та WIV не відповіли на запити про коментарі.

Прихована шахта

Влада Китаю перешкоджала незалежним зусиллям розслідувати шахту, встановивши поблизу блокпост, де невідомі чоловіки за останні тижні зупинили кількох іноземних журналістів, одного разу попереджаючи, що попереду дикі слони.

Журналіст WSJ дійшов до шахти гірським велосипедом, але згодом його затримали та допитували близько п’яти годин поліція, яка видалила фотографію шахти на мобільному телефоні. Жителі села сказали журналісту, що місцеві чиновники попереджали їх не обговорювати шахту з сторонніми людьми.

 • Не було жодних ознак евакуації сусідніх сіл або будь-якої недавньої дослідницької діяльності на шахті. Вона настільки заросла, що його вхід виявився недоступним.

Зростаюча кількість вірусологів, біологів та інших провідних вчених закликає до більш детального вивчення лабораторної гіпотези.

The Wuhan Lab Leak Question: A Disused Chinese Mine Takes Center Stage

На запитання, яке відбулося 11 травня в сенаті, чи вважає він, що вірус Covid-19 міг втекти з лабораторії Уханя, Ентоні Фаучі, головний медичний радник президента Байдена, сказав:

«Така можливість, безумовно, існує, і я повністю прихильник повного розслідування про те, чи могло це статися «.

Доктор Фочі є директором Національного інституту алергії та інфекційних хвороб (NIAID), який фінансує дослідження коронавірусу, проведені з WIV. Раніше він вже говорив, що вірус Covid-19, здебільшого, еволюціонував і перейшов до людей у ​​природі.


Минулого року 27 вчених підписали відкритий лист, в якому засуджували «теорії змови», припускаючи, що Covid-19 не мав природного походження. Зараз троє з них, з якими зв’язався Журнал, кажуть, що при подальшому роздумі лабораторна аварія є досить правдоподібною, щоб заслужити її розгляду. Інші продовжують вважати це занадто малоймовірним, щоб виправдати розслідування.

«Я впевнений, що сталося те, що вірус було доставлено в лабораторію, вони почали з ним працювати … і якийсь недбалий чоловік вивів його», — сказав Бернард Ройзман, вірусолог Чиказького університету та один із підписантів. «Вони не можуть визнати, що зробили щось таке дурне».

Невелика група науковців та інтернет-злодіїв працюють разом місяцями, використовуючи соціальні мережі для збору та публікації свідчень про діяльність WIV, особливо стосовно шахти. З березня вони закликали у трьох відкритих листах провести більш повне дослідження лабораторної гіпотези.

 • 13 травня група з 18 вчених з університетів, включаючи Гарвард, Стенфорд та Єль, опублікувала відкритий лист в академічному журналі Science із закликом серйозно розглянути гіпотезу лабораторії та закликаючи дослідницькі лабораторії відкрити свої записи.

Серед тих, хто підписав лист Science, був Ральф Барік, мікробіолог з Університету Північної Кароліни, який працював з WIV над дослідженням щодо створення штучного коронавірусу, який заражав клітини людини в лабораторії.

У своєму електронному листі він зазначив, що генетична структура SARS-CoV-2 свідчить про те, що вона виникла в дикій природі та еволюціонувала природним чином, щоб заразити людей, і що він вважає, що це найбільш вірогідний сценарій, але «для визначення походження необхідні додаткові розслідування та прозорість.»

Таємничий вірус

Найбільш детальний опис хвороби шахтарів міститься в магістерській роботі Лі Сю з № 1 Школи клінічної медицини Медичного університету Куньмін на південному заході Китаю. Він не відповідає на запити про коментарі.

 • У його дипломній роботі, яку тоді контролював начальник лікарні з надзвичайних ситуацій, описується, як 25 квітня 2012 року туди був прийнятий 42-річний чоловік на прізвище Лю.

Лю чистив гуано з кажаном на шахті в китайському регіоні Моджанг з 2 квітня і протягом двох тижнів страждав від лихоманки та кашлю. Протягом попередніх трьох днів у нього були проблеми з диханням і він почав кашляти слизом, вкрапленим кров’ю.

КТ виявило важку пневмонію з однаковими позначеннями легенів, які зараз спостерігаються у багатьох пацієнтів із Covid-19. Проте аналізи крові та інші аналізи не могли встановити причину.

 • Протягом наступного тижня до цієї ж лікарні потрапили ще п’ятеро, які працювали на шахті Моджанг, у віці від 30 до 63 років. У всіх були подібні симптоми.

Лікарі консультували експертів з респіраторних захворювань, зокрема Чжун Наньшаня, який керував боротьбою проти спалаху важкого гострого респіраторного синдрому в Китаї у 2002 та 2003 роках або ГРВІ.

Доктор Чжун діагностував пневмонію, найімовірніше, спричинену вірусом, і рекомендував провести тестування на антитіла до ГРВІ та спробувати визначити тип кажанів у шахті. Він не відповів на запит про коментар.


Ще одна теза, написана доктором наук Кандидат під керівництвом Джорджа Гао, нинішнього керівника Китайського центру контролю та профілактики захворювань, або Китайського центру боротьби з хворобами, заявив, що четвера шахтарів виявили позитивний результат на антитіла до ГРВІ.

 • Лікарня зв’язалася з експертами кількох інших установ, включаючи ВІЛ. Ніхто не міг встановити, що стало причиною хвороби шахтарів.

До середини серпня 2012 року троє з них загинули. Підозра полягала в тому, що це коронавірус, подібний до ГРВІ, згідно з тезою пана Лі. Китайські вчені, які все ще шукали витоки ГРВІ, знали, що печери кажанів у цьому районі є потенційним джерелом, і збирали з них зразки.


Протягом наступного року або близько того, вчені WIV увійшли до шахти Моджанг і взяли зразки калу у 276 кажанів, визначивши шість різних видів, згідно з дослідженням, яке вони опублікували пізніше.

Вони витягували генетичний матеріал із зразків та секвенували фрагменти. За словами вчених, половина зразків виявила позитивний результат на коронавіруси, включаючи неідентифікований штам, подібний до ГРВІ. Вони назвали вірус RaBtCoV / 4991.


Вчені виявили, що критично важливо, що всі шість видів кажанів свідчать про ко-інфекцію коронавірусу. Іншими словами, вірус міг легко обмінюватися генетичним матеріалом з подібними, щоб створити новий коронавірус — середовище, дозріле для створення нових вірусів, які потенційно можуть заразити людей.

wuhan shi zhengli

Цими дослідженнями керувала Ши Чженлі, провідний експерт з питань коронавірусу з кажанів. Коли результати були опубліковані в 2016 році в журналі Virologica Sinica, мало вчених звернули увагу на RaBtCoV / 4991. Схоже, це не пов’язано з ГРВІ. Це відбулося від закинутого шахтного стволу, зазначає газета, де не згадується про шахтарів, які там захворіли.


Лише після початку пандемії Covid-19 вона стала більш значущою. У лютому 2020 р. Доктор Ши та її колеги опублікували статтю в науковому журналі «Nature«, яка розкриває існування вірусу під назвою RaTG13. Секвенування показало, що він на 96,2% генетично схожий на SARS-CoV-2, що робить його найближчим із відомих щодо вірусу пандемії.

 • Вони сказали, що це було знайдено у кажана в провінції Юньнань, китайська провінція, що включає шахту регіону Моджанг, але не сказали, коли і де.

Це одкровення вважалося проривом у пошуку джерела Covid-19, що чітко вказує на те, що воно виникло у кажанів.

Вражаюча подібність

Однак у наступні тижні деякі вчені за межами Китаю помітили вражаючу схожість у датах відбору проб та часткових генетичних послідовностях вірусу під назвою RaTG13 та під назвою RaBtCoV / 4991, які команда доктора Ши виявила у шахті Моджанг.

Після неодноразових прохань вчених пояснити проблему, доктор Ши сказала, що два віруси — це одне і те ж. У листопаді вона оновила свою статтю в «Природі», щоб відобразити це та включити подробиці про хворих шахтарів.

Вірус був перейменований, щоб відображати види кажанів, його місцезнаходження та рік відбору проб, сказала вона.

Вона також виявила, що WIV повторно перевірила зразки шахтарів і встановила, що вони не заражені SARS-CoV-2. І вона повідомила, що згодом її команда виявила у шахті вісім інших коронавірусів типу ГРВІ.

У п’ятницю, після неодноразових прохань науковців поділитися генетичними послідовностями вірусів, доктор Ши та його колеги опублікували наукову роботу на сервері препринтів, що означає, що вона ще не пройшла рецензування. У газеті зазначається, що вісім були майже однакові між собою і лише 77,6% схожі на SARS-CoV-2, хоча одна частина їх генетичного коду відповідала 97,2%.

«Хоча існують припущення, що стверджують, що можливий витік RaTG13 з лабораторії, який спричинив ГРВІ-CoV-2, експериментальні докази не можуть це підтвердити», — йдеться у публікації.


Багато вчених ставлять під сумнів, чому WIV раніше не повідомляв про існування цих вірусів, а також про їх зв’язок із шахтою, і чому вони так довго чекали, щоб дозволити вченим вивчити їх послідовності. Така інформація про типи коронавірусів, які циркулювали, є критично важливою у пошуках витоків пандемії, кажуть вони.


Деякі відзначали, що доктор Ши неодноразово стверджувала, що у шахтарів Моджанґ є підозра на грибкову інфекцію, а не на вірус, що суперечить науковим дослідженням того часу та оновленню доктора Ши в “Природі”, де говорилося, що шахтарі мають вірус.

Доктор Ши не відповіла на запити про коментарі.

Багато вчених охоче вивчають колись загальнодоступну базу даних WIV про 22000 зразків та послідовності вірусів, у тому числі 15000 від кажанів. База даних була вимкнена в автономному режимі у вересні 2019 року. Доктор Ши сказала у лютому команді, яку очолювали ВООЗ, що база даних була вимкнена в автономному режимі після зазнання понад 3000 кібератак.


Команда під керівництвом ВООЗ, яка відвідала, не попросила переглянути дані, за словами Пітера Дасака, президента EcoHealth Alliance, некомерційної некомерційної організації, що базується в команді. База даних включала інформацію, яку WIV зібрав у співпраці з EcoHealth Alliance, який фінансувався NIAID та співпрацював з WIV для вивчення коронавірусів у кажанів. Доктор Дашак раніше на початку цього року сказав, що завдяки роботі його організації з WIV, «ми в основному знаємо», які віруси були в базі даних, і жоден з них не був ближчим до SARS-CoV-2, ніж RaTG13.


Більше того, RaTG13 генетично сильно відрізнявся від SARS-CoV-2 і ніколи не був успішно культивований в лабораторії, зазначають він та інші вчені з групи під керівництвом ВООЗ.

«Звичайно, ми це обговорили», — сказав д-р Бен Ембарек, керівник групи ВООЗ. “З того, що ми знаємо, існує лише послідовність. Вірус відсутній. Їм ніколи не вдалося культивувати вірус із зразків калу кажанів ”.

Якби WIV мала лише генетичну послідовність, у нього не було б інфекційного вірусу RaTg13, який міг би втекти з лабораторії. Наявність лише генетичної послідовності також породжує питання про те, якою мірою вона могла бути використана як основа для експериментів зі створення техногенних вірусів.

 • Однак інші вчені стверджують, що їх неможливо перевірити самостійно, не переглядаючи журнали лабораторії WIV, зразки записів та вірусну базу даних, і що наукові роботи показують, що його співробітники поєднували деякі коронавіруси кажанів, які вони вирощували, з генетичним матеріалом інших.

Деяким незручно від ролі доктора Дасака в команді, яку очолює ВООЗ, з огляду на його тісні стосунки з WIV та заявлене неприйняття лабораторної гіпотези з початку минулого року. Доктор Дасак заявив, що подав заяву про конфлікт інтересів до ВООЗ, коли подав заявку на участь у команді. ВООЗ заявила, що визначила, що його робота не викликає конфлікту.

Лабораторні експерименти

Однією із суперечок є експерименти, які WIV робив для побудови нових вірусів, комбінуючи елементи існуючих коронавірусів кажанів, щоб визначити, чи можуть вони стати більш інфекційними для людини.

Подібні експерименти, які іноді називають дослідженнями «виграшу функції», довгий час були суперечливими серед науковців. Прихильники заявляють, що це найкращий спосіб виявити потенційні джерела майбутніх пандемій та розробити вакцини. Критики стверджують, що ризик потрапляння з лабораторії шкідливих генетично посилених вірусів занадто великий. Вчені дискутують про те, які типи експериментів становлять дослідження виграшу від функції.


Національний інститут охорони здоров’я США в 2014 році призупинив фінансування наукових досліджень про приріст функцій, а в 2017 році запровадив систему, яка вимагає експертної експертизи будь-яких пропозицій щодо грантів, що включають експерименти щодо прирісту функцій. Обмеження Китаю були більш вільними.


 • Деякі вчені вважають, що робота, описана доктором Ши, відповідає широкому визначенню результатів досліджень виграшу від роботи. Існують суттєві розбіжності в думках щодо того, де проходять межі.

Доктор Ши публічно описала проведення експериментів, у тому числі у 2018 та 2019 роках, щоб перевірити, чи можуть різні коронавіруси кажанів використовувати певний білок, що має колоски, на своїх поверхнях, щоб зв’язатися з ферментом у клітинах людини, відомим як АСЕ2. Ось як вірусом ГРВІ, так і ГРВІ-CoV-2 заражаються люди.

The Wuhan Lab Leak Question: A Disused Chinese Mine Takes Center Stage

Ці експерименти передбачали поєднання одного коронавірусу кажана з білком спайку іншого, а потім зараження мишей, генетично спроектованих для утримання людського АСЕ2, повідомляє д-р Ши в групі під керівництвом ВООЗ команді.


Доктор Дашак описав подібну роботу, проведену доктором Баріком з UNC, у підкасті незадовго до початку пандемії, заявивши, що метою було створення вакцини проти ГРВІ. EcoHealth Alliance описав такі експерименти як одну з цілей своєї грантової програми з вивчення коронавірусу на бітах NIAID, присудженої в 2019 році. Але некомерційна організація, згідно з мораторієм NIH, «не брала участі та не фінансувала дослідження виграшу функцій» і не «в invo »було проведено дослідження щодо цього гранту, сказав представник Альянсу за екологічне здоров’я. NIH припинив грант у 2020 році.


«Якщо світ хоче закрити роботу, яка не отримала функції через теорію змови, це величезна помилка», — сказав доктор Дашак на початку цього року. ”Цей вірус, вкрай малоймовірно, що він потрапив із лабораторії. Якщо ми зосередимося на проблемі лабораторії та проігноруємо те, що насправді сталося, ми робимо це на свій остаточний ризик «.

Одне питання, яке зараз розділяє наукове співтовариство, полягає в тому, чи могли такі експерименти створити SARS-CoV-2, випадково або як частина цілеспрямованих зусиль, щоб з’ясувати, які віруси можуть перерости в небезпечні для людини.

Багато видатних вчених стверджують, що за допомогою RaTG13 було б неможливо, і що SARS-CoV-2 міг бути створений лише з вірусу, який був генетично ближче до нього. Хоча WIV заявив, що RaTG13 є найближчим родичем, який він мав до вірусу пандемії, вчені, які вимагають лабораторного дослідження, хочуть отримати доступ до записів лабораторії, щоб це підтвердити.


Багато молекулярних біологів стверджують, що експерименти з посиленням функцій залишать чіткі генетичні сигнатури в послідовностях вірусу, показуючи, що частина його була введена в лабораторію. Інші вчені кажуть, що більш сучасні методи не можуть залишити сліду.


Ян Ліпкін, спеціаліст з інфекційних хвороб Колумбійського університету, який тісно співпрацював з китайськими партнерами-дослідниками, був одним із п’яти вчених, які минулого року написали статтю, відкидаючи ідею про те, що вірусом маніпулювали в лабораторії. Зараз він каже, що стурбований тим, що WIV проводив експерименти з коронавірусами в лабораторіях з нижчим рівнем біобезпеки, ніж вимагали в США.

 • Доктор Ши сказала команді ВООЗ, що ніяких витоків не було, і жодна з її команди не пройшла позитивний тест на Covid-19.

Декілька закордонних партнерів доктора Ши заявили, що вважають її лабораторії та практику роботи безпечними.

«Ши Чженлі керує тісним кораблем», — сказала Морін Міллер, інфекціоніст-епідеміолог Колумбійського університету. “Вони гострі, розумні люди. Вона працювала над тим, щоб запобігти саме такій пандемії. Вона знає серйозність роботи з коронавірусами «.

Політичний інтерес

Президент Трамп почав просувати лабораторну гіпотезу минулого року, але його адміністрація не публікувала жодних доказів.

Інші уряди, які могли б сприяти проведенню лабораторного розслідування, дистанціювались, коли пан Трамп заговорив про це, сказав Ендрю Бремберг, на той час посол США при ВООЗ.

«Це було схоже на нічну зміну», — сказав він. «Коли президент вперше торкнувся цього, вони закрили роботу».

Невелика група вчених, підключившись через Twitter, почала торгувати дослідженнями з відкритим кодом, вказуючи на лабораторію. Австралія, не відверто підтримуючи гіпотезу, успішно лобіювала ВООЗ зібрати групу вчених для дослідження походження вірусу в Китаї.

Адміністрація Байдена не заявила, що вважає, що відбувся витік лабораторії, лише що цю можливість потрібно більш детально вивчити.


До візиту групи, яку очолює ВООЗ, до Уханя, деякі члени її організації заявили, що вони також скептично ставляться до лабораторної гіпотези. Такі нещасні випадки надзвичайно рідкісні в порівнянні з кількістю наслідків контакту від людини до тварини, за їх словами, але вони були відкритими.

 • Врешті-решт, команда не змогла вивчити жоден журнал безпеки інституту Ухань або протоколи випробувань своїх співробітників. Після цього члени команди сказали, що вони все ще вважають візит корисною вправою.

Серед тих, хто зараз вимагає більш повного дослідження, є Джеймс Ле Дюк, директор у відставці Національної лабораторії Галвестона, одного з провідних американських біоконтейнерів, який допоміг підготувати декількох старших спеціалістів з безпеки та будівельних інженерів ВІВ.

«Я думаю, що важливо уважно придивитися до лабораторних умов, дослідити, що де робилося, і провести серйозне розслідування», — сказав д-р Ле Дюк. Він вважає, що лабораторна гіпотеза дещо менш вірогідна, за його словами, «але мета всього цього — слідувати науці».


Переклад, оригінал тут: 
Jeremy Page, Betsy McKay, Drew Hinshaw,
WSJ.com


Як це починалось: 07.01.2020. Азіатські регіони в тривозі після того, як таємничий вірус спалахнув в Центральному Китаї


Вам также может понравиться