Як довго вакцини забезпечують імунітет?

vaccine

Вакцини Pfizer, Moderna та Johnson & Johnson забезпечують хороший захист від вірусу, який викликає Covid. Але як довго це триває? Вам знадобиться повторний укол? Ось що ми знаємо


Як довго триває захист від вакцин Covid? Це питання стає все більш важливим, оскільки деякі з перших людей, яким робили щеплення, наближаються до строку чотири місяці після щеплення.

vaccine
  • Коротка відповідь: ми ще не повністю знаємо. Але з’являється більше даних, які дають підказки. Ось що ми знаємо на сьогодні.

Як довго ми захищені від отримання Covid-19? Чи знижується ефективність з часом?

Останні дані Pfizer, виробника однієї з трьох вакцин, доступних у США, свідчать про те, що захист триває щонайменше півроку. Результати показали мінімальне зниження антитіл. Одержувачі вакцини Moderna також мали надійний рівень антитіл більш ніж через півроку пізніше, згідно з недавнім дослідженням, опублікованим у NEJM.

Деякі люди неправильно дійшли висновку, що це означає, що ці вакцини забезпечують захист лише на півроку, говорить Скотт Хенслі, професор мікробіології з Університету Пенсільванії. «Це неправда», — каже доктор Хенслі. «У нас є лише шість місяців даних … Через шість місяців ми, швидше за все, дізнаємось, що у нас є рік захисту».

Як працює захист, який забезпечують ці вакцини?

Вакцини, ймовірно, забезпечать принаймні певний ступінь захисту протягом тривалого часу, оскільки існує так багато шарів імунітету, каже Діпта Бхаттачарія, доцент кафедри імунобіології в Університеті Арізони в Тусоні.


Перші дані дворазових вакцин Pfizer та Moderna забезпечують розумний захист. Потім другий укол піднімає рівень антитіл і Т-клітин, що виробляються організмом, говорить він. Т-клітини — це білі кров’яні клітини, які руйнують клітини, інфіковані вірусами. «Є багато місця для відмови і все одно бути захищеним», говорить він.

Чи триватиме захист, який надає вакцина Johnson & Johnson, стільки ж, скільки Pfizer та Moderna?

Johnson & Johnson використовує іншу платформу для своєї вакцини і не існує достатньо довго, щоб отримати достовірні дані.

Рівень антитіл у людей, які отримують вакцину Джонсон та Джонсон, як видається, постійно зростає від двох тижнів до 70 днів після щеплення. Тож, незважаючи на те, що ефективність J&J нижча, ніж ефективність Pfizer та Moderna, доктор Бхаттачарья каже, що це може бути подібним пізніше.

Чи можуть вакцини забезпечити довічний імунітет?

Можливо, якийсь рівень захисту може тривати роками чи навіть десятиліттями, кажуть деякі вчені, але ми не знаємо.


Дослідження Nature 2020 показало, що пацієнти, які перенесли ГРВІ — подібний коронавірус до того, який викликає Covid-19, — все ще мали імунітет до Т-клітин через 17 років, говорить Моніка Ганді, лікар-інфекціоніст і професор медицини в Каліфорнійському університеті, Сан Франциско.

Доктор Ганді зазначає, що навіть якщо рівень антитіл зменшується, з нового препринту є дані, що В-клітини пам’яті генеруються вакциною Pfizer через сім тижнів після вакцинації. В-клітини пам’яті — це білі кров’яні клітини, які через десятиліття можуть стимулюватися до утворення нових антитіл. Дослідження природи 2008 року показало, що ті, хто пережив пандемію грипу 1918 року, змогли продукувати антитіла з В-клітин пам’яті під впливом того самого штаму грипу через дев’ять десятиліть.

Чи вплинуть нові штами на те, як довго триває захист від вакцин?
Важко передбачити.

Наразі вакцини забезпечують хороший захист від більшості відомих варіантів вірусу. Але в міру того, як вірус продовжує мутувати, можуть з’являтися більш проблемні штами, які можуть краще подолати захист, спричинений вакциною. Такі варіанти можуть уже існувати, але просто не були послідовно розподілені та виявлені, каже доктор Бхаттачарья.

«Якщо вони вже існують, на ці варіанти буде здійснюватися селективний тиск, щоб збільшити поширеність, коли ми наближаємося до імунітету спільноти», — зазначає він.

Саме тут рівень антитіл стає дуже важливим, каже доктор Хенслі. Вакцини до мРНК викликають рівень антитіл, який, як правило, вищий, ніж природна інфекція. Навіть якщо якийсь варіант заважає деяким антитілам зв’язуватися з вірусом, вакцини створюють стільки антитіл, що вони все одно повинні забезпечити певний захист, каже доктор Хенслі.

Але ми не знаємо, скільки і як довго


Medmag UA

Вам также может понравиться